در نظام آراستگی ارتباط تنگاتنگی بین مدیریت بر دارایی ها و مدیرت فروش وجود دارد و این دو مدیریت اگر بخوبی فعالیت نمایند می تواند بسیاری از درآمد های سازمان را شاهد باشیم .

درآمد های شما همان گونه که قبلا نیز به آن اشاره شده است دارای دو بخش است یکی مواردی که برای آن هزینه در یافت میکنیم و یا نمی گذاریم هزینه ای پرداخت شود

شاید این تقسیم کمی عجیب به نظر برسد ولی اگر شما به این موضوع اعتقاد پیدا کنید مطمئنا در کسب درآمد موفق خواهید بود

حال به موضوع اول می پردازیم یعنی نحوه دریافت هزینه و کسب درآمد از این طریق:

اگر بخواهم این موضوع را بیشتر توضیح بدهم بدین صورت است که در کسب و کار هایی که تولیدی هست بسیار می توان از این طریق کسب درآمد کرد این نوع کسب درآمد شامل فروش اقلام و اجناس می باشد.

اگر شما چه اقلام سالم و چه اقلام معیوب و چه اقلام دور ریختنی را بفروشید. هر کدام از این اقلام در شرایط خاص خودش بفروش می رسد . یعنی در صورتی میتوانید آنها را بفروشید و یا حتی اجاره دهید و کسب در آمد کنید البته این موضوع را باید متذکر شوم کسب در آمد از طریق اجاره دادن در مبحث ما فعلا جایی نداردولی باید بدانید این موضوع بستگی به نوع شغل و کسب و کار دارد و در بعضی موارد این موضوع یکی از اصول کسب درآمد از آراستگی است

فروش اقلام:

در این خصوص شما اقلامی که شناسایی کرده اید و کاربرد برای شما ندارد و محل های شما را اشغال کرده است بهترین راه میباشد شاید شما در ابتدا این موضوع قابل لمس نباشد ولی وقتی که اقدام به فروش کالا ها و اقلام خود کردید  میبنید  که علاوه برا اشغال جا چه سرمایه زیادی در مکان های مختلف کسب و کار شما پنهان شده بوده که شما از آن بی اطلاع هستید.

اقلام به چند بخش تقسیم می شوند :

۱-کالا های اداری:

این اقلام را بیشتر می توانید به سمساری ها و یا همان مغازه هایی که کالا ها را از  آن خریداری کرده اید بفروشید و گاها اگر درست اقدام بکنید می توانید از هزینه ای که قبلا برای آن پرداخت کرده اید بیشتر دریافت کنید.

همچنین کالا های اداری را در برخی مواقع میتوانید اجاره دهید و کسب در آمد نمایید اگر این سیستم کسب و کار شما نباشد.به کسب و کار هایی بصورت امانت بدهید و با آنها در دریافت سود سهیم شوید.

۲-کالا های  تعمیری یا بازیافتی:

این گونه کالاها دیگر قابل استفاده نمی باشند و کاربرد اصلی خود را از دست داده است و شما نمی توانید از آن بهره برداری لازم را ببرید.لذا بهترین گزینه ای که شما پیش روی خود دارید فروش این گونه کالا ها است .

این گونه کالا ها را بهتر است به مراکز بازیافت بفروشید چون این مراکز بصورت تخصصی اقدام به بازیافت کالا ها می کنند بهتر می شود این گونه کالا هارا به آنها فروخت در ضمن باید گفت اگر بخواهید از اقلام دور ریختنی بیشترین کسب درآمد را داشته باشید باید این گونه کالا ها حتما تفکیک شده و بر اساس نوع جنس در محل های که پیش بینی شده است نگهداری کنید

این گونه کالا ها بدلیل اینکه ممکن است دارای آلودگی باشند باید مراقبت ویژه برای سلامتی و ایمنی کارکنان در نظر بگیرید همچنین ممکن است باعث آلودگی محیط زیست هم بشود که باید در خصوص نگهداری آنها دچار مشکل نشوید

این گونه کالا ها به دسته های مخلتف تقسیم می شود :

کالاهای فلزی

کالاهای چوبی

کالاهای پلاستیکی

کالاهای کاغذی

کالاهای شیشه ای

کالاهای شیمیایی

دستگاه ها و تجهیزات

ابزار آلات

کالا های متفرقه

هر کدام از این کالا ها خودشان به دسته های مختلف تقسیم می شوند و می توانید جداگانه آنها را به فروش برسانید.

برای اینکه این گونه کالا ها بهتر بفروش برسد و بتوانیم در آمد بهتری از آن کسب کنیم باید به افراد و یا سازمانی بفروشیم که این کالا به درد او می خورد اگر شما بتوانید این کار را انجام دهید در روند قیمت گذاری بسیار راحت خواهید بود و شما این گونه اقلام را با قیمت بالاتری می توانید بفروشید .در این گونه مواقع تیم فروش کسب و کار باید بصورت تخصصی فعالیت نماید.

یکی از مهمترین کارهایی که شما برای این گونه کالا ها میتوانید انجام دهید با کمی اصلاح و تمیز کردن آنها را به عنوان یک کالای دست دوم بفروش برسانید.

این موضوع را جدی بگیرید و سعی کنید در صورتیکه کسب و کار شما این توانمندی را دارد حتما از این ظرفیت استفاده نمایید.

۳-اقلام غیر بازیافتی

در این گونه اقلام بدلیل اینکه دیگر کارآیی برای هیچ جایی ندارد باید تبدیل به دیگر محصولات شود.

این گونه اقلام شامل موارد زیر می تواند باشد :

ضایعات آشپزخانه

ضایعات کشاورزی

ضایعات تعمیرات

ضایعات پساب های صنعتی

ودیگر مواردی

در این گونه موارد این اقلام باید به سازمان های بازیافت انتقال یابد و در این خصوص شما باید به ازای هر کیلو ضایعات مبلغی به شرکتهای بازیافت پرداخت نمایید پس مدیریت بر پسماند ها و کاهش تولید آنها می تواند سهم بسزایی در کاهش هزینه های شما داشته باشد و کمتر شما اقدام به پرداخت هزینه شوید و از سرمایه و ثروت شما کاهش یابد .

مدیرت بر پسماند ها خود یک مبحث بسیار جالبی است که باید در زمان دیگری به آن پرداخته شود .اما توصیه ای که در حال حاضر برای تحت کنترل قرار دادن پسماند ها دارم این است که به کارکنان خود همیشه اطلاع رسانی نمایید که در این ماه چه میزان ضایعات تولید کرده اند که هیچ اقدامی نتوانسته اید انجام دهید و شما برای بازیافت آن مجبور شده اید هزینه کنید و فلان طرح انگیزشی که قرار بود انجام شود به میزان هزینه های تولید این ضایعات کاهش خواهد یافت .

البته این یک پیشنهاد است که ارایه گردیده است و شما همانطور که قبلا هم گفته شد باید فرهنگ کاری خودرا  شناسایی کنید و بر اساس آن اقدام به فعالیت نمایید که آثار مخرب نداشته باشد.

۳-فروش اطلاعات

بدین گونه که شما ممکن است در رایانه ها و یا اسناد خود مدراکی داشته باشید که دیگر برای شما کار برد ندارد و حجم زیادی از فضای ذخیره سازی ها را گرفته است شما با یک اقدام مناسب می توانید از این گونه اطلاعات کسب در آمد نمایید

برای اینکار ابتدا تمام اطلاعات منسوخ شده خود را شناسایی نمایید بعد آنها را دسته بندی نموده و در پک های مناسب به افرادی که نیاز به این گونه اطلاعات را دارند بفروش برسانید .

در عصر حاضر فروش  اطلاعات مفید بسیار طرفدار دارد و می توانید از این فرصت برای کسب در آمد اقدام نمایید .

۴-فروش گزارشات نظام آراستگی

برخی از موسسات برای شرکت در فرآیند بعضی از جوایز نیازمند داشتن گزارشات دیگر موسسات می باشند و شما در صورت تمایل می توانید گزارشات تحلیلی خود را برای این گونه موسسات ارسال کنید و از آنها هزینه هایی را در یافت کنید.

آدرس کانال تلگرام:www.telegram.me/modirenovin

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.