تاثیر نظام آراستگی بر کارکنان

کارکنان همیشه بر این اعتقاد هستند که در مجمو عه ای باید فعالیت نمایند که به آنها توجه بیشتری داشته باشند.یکی ازاین توجهات  شامل رفاهیات محیط کار میباشد وقتی مدیران مجموعه ها به این موضوع اهمیت زیادی قائل می شوند کارکنان در محیط کاری خود بهتر فعالیت مینمایند.

یکی از مواردی که مدیران می توانند بر کارکنان خود اثر گذار باشند اجرای نظام آراستگی میباشد پیاده سازی این نظام برای اثر گذاری بیشتر شرایطی دارد که بایستی حتما لحاظ گردد این شرایط چنین هستند:

۱-مطابق با سلایق کار کنان باشد

۲-در تیم های مختلف حضور داشته باشند

۳-آزادی عمل برای استقرار نظام آراستگی به کارکنان داده باشیم

۴-در تدوین استانداردها ی پیاده سازی نظام آراستگی از آنان کمک و همراهی خواسته باشیم

۵-برای کل کار کنان آراستگی محیط کار انجام شده باشد

کارکنان در مجموعه هایی که هر چیزی به موقع و بر روی نظم و آرا ستگی باشد لذت زیادی خواهند برد و احساس شاد بودن و نشاط کاری در آنان وجود خواهد داشت.

تاثیر نظام آراستگی بر بهره وری:

از آنجا که در سازمان ها بسیاری از اتلاف ها, عدم برنامه ریزی دقیق وجود دارد نمی توان به خوبی بهره وری را در سازمان شاهد بود .

بهره وری یکی از شاخصهای مهم در سازمان است که می توان برنامه های یک سازمان را مورد ارزیابی قرار داد .اگر بخواهیم بهره وری را در سازمان افزایش دهیم باید شاخص  های خوبی برای آن تعریف کرد. چگونه بهره وری در سازمان با نظام آراستگی افزایش می یابد خود می تواند یکی از موارد بسیار چالشی در صنایع باشد .

وقتی شما کالا های معیوب خود را کاهش داده اید وقتی مدیریت زمان دسترسی به کالا های کاهش پیدا کرده  است و وقتی زمان تولید کاهش پیدا کرده و وقتی هر کالایی در کجای صنعت که باشد قابل پیگیری است این ها نمونه هایی از یک کسب و کار موفق و دارای بهره وری بالا است شناخته می شود.

تاثیر نظام آراستگی بر مشتریان:

مشتریان یک سازمان وقتی با یک محیط دارای آراسته مواجه می شوند احساس خوبی به آنان دست خواهد داد و ارتباط خوبی با کارکنان خواهند گرفت و همیشه احساس می کنند به آنان اهمیت داده شده است .

شما در مذاکرات تجاری خود حتما باید از محیطی استفاده نمایید که در آن آرذاستگی موج می زند و همه چیز طبق یک هارمونی خاص مس باشد از سالن جلسات گرفته تا میز کاری ، پوشش کارکنان ،فرم ها و … هر آنچه که شما فکر بکنید باید داریا آراستگی و نظم باشد .در این جور مواقع شما بسیار می توانید بر مشتریان خود اثر گذار باشید و در یک مذاکره موفق باشید و اجناس خود را بفروشید و یا یک قرارداد تجاری خوب با آنها ببندید.

مشتری اولین دیدی که دارد نظم است و این چشم اوست که اول قضاوت می کند و کالای شما را خریداری میکند بعد تصمیم می گیرید آیا از شما کالا را بخرد یا خیر و اگر تازه تصمیم گرفت بخرد یا خیر فرآیند خرید آغاز خواهد شد پس استقرار نظام آراستگی باید متناسب با :

نوع محصولات

نوع مشتریان

نوع خدمات جانبی

مکان قابل عرضه کالا  باشد تا مشتری از نحوه ارایه محصول به وی احساس شادی نماید

اگر شما در ارایه خدمات به موقع و ب روی یک نظم مشخص باشد و زمان را برای او رعایت نمایید یکی از الزامات نظام آراستگی را انجام داده اید .

تاثیر نظام آراستگی بر فرآیند های تولید:

فرآیند های کاری چون یک ارتباط ورودی و خروجی دارند و اکثرا بر روی همدیگر اثر مستقیم و غیر مستقیم دارند پیاده سازی یک نظام جامع برای اینکه هر فرآیند کاری فعالیت خود را به موقع و در زمان مشخص انجام دهد که فرآیند دیگر دچار مشکل نشود کار بسیار پیچیده و مشکلی است .

اگر یک فرآیند کاری کمی مشکل در ارایه خدمات خود به فرآیند دیگری داشته باشد کل سیستم فرآیند ها را دچار مختل خواهد کرد و اثر بخشی سیتم را از بین خواهد برد

پس اولین شرطی که می تواند یک فرآیند را موفق نمایند نظم و آراستگی پیاده سازی به موقع فعالیت ها می باشد .

زمان های دقیق مناسب و دقیق پیاده سازی فرآیند ها بسیار اثر گذار خواهد بود .

هر فرآیند میتواند که چه زمانی وبه چه طریقی باید با فرآیند دیگر ارتباط داشته باشد و این گونه فعالیت نمودن در یک فرآیند بسیار هیجان انگیز خواهد بود و یک پویای خاصی به سازمان خواهد داد چون اگر فرآیندی بی نظم باشد بلافاصله خود را نشان خواهد داد و فرآیند های با نظم از بی نظم مشخص خواهند شد و سیستم مدیریت راحتتر می تواند پایش و تصمیمگیری نمایید چه اقدامی را باید اولویت به یک فرآیند بدهد یا خیر ؟

تاثیر نظام آراستگی بر تجهیزات:

اگر یک سازمان همیشه و به موقع اقدام به پایش تجهیزات خود نماید متواند از تجهیزات خود به خوبی نگهداری نماید و درصد خرابی های غی روتین او کاهش خواهد یافت و این می تواند در تولیدات و بی کاری ها و کاهش هزینه های یک سازمان اثر بخش باشد

وقتی ازآراستگی برای تجهیزات صحبت می گردد ذهن ها معمولا  به سمت زنگ و ظاهر دستگاه و تجهیز می رود ولی در این جا مه می توان به آن بسیار اهمیت داد آراستگی و تمیزی درونی تجهیزات می باشد که باعث خرابی در سیتسم می شود.

آدرس کانال تلگرام مدیر نوین: http://telegram.me/modirenovin

نویسنده:رضایاوری

2 thoughts on “نظام آراستگی بر چه چیزهایی اثر گذار است ؟

  1. سارا says:

    با سلام و احترام
    سوالی داشتم از خدمتتون
    توی یک تیم کاری مثلا برای یه شرکت کوچک،آیا نحوه پوشش و رفتار،آراستگی ظاهری هریک از اعضا بویژه مدیر عامل اهمیت دارد؟ چقدر؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.