در سازمانهای دولتی و غیر دولتی پیاده سازی یک سیستم نیاز به ایجاد زیر ساخت مناست دارد و وقتی شما بتوانید این زیر ساخت را فراهم نمایید بسیار مو فق خواهید بود از آنجا که یک کسب و کار باید بتواند در جذب مشتری موفق عمل کند تا در حوزه رقابت موفق باشد نیاز مند پیاده سازی یک سیستم کسب و کار مناسب است و یکی از پایه ای ترین سیستم های کسب وکار نظام آراستگی است و در کشورژاپن این سیستم کسب و کار بسیار موفق عمل کرده و توانسته در این کشور انقلاب خوبی بپا کند و رشد چشم گیری برای صنایع ژاپنی را شاهد باشیم .

وقتی که سازمان و کسب و کار شما منظم کار کند مشتریان شما رغبت بیشتری دارند تا از شما خرید کنند هر موقع که مشتریان شما با شما کار دارند و شما بطور سیستمی این نیاز را برطرف کرده اید با شما بودن برای او یک مزیت است و میداند هر مو قع به شما مراجعه شود نتیجه بخش خواهد بود.

آراستگی مخصوص کجا است؟

آراستگی مربوط به جای خاصی نیست و هر سازمان و کسب و کاری می تواند آنرا اجرا نماید .اگر کسب و کار شما از یک نفر تا هزاران نفر هم که باشد می توان این سیتم را پیاده سازی نمود.

در صنایع تولیدی ، خدماتی ، آموزشی ،حمل و نقل و… این سیستم با قابلیت و کاربرد خود می تواند استفاده شود .این سیستم برای هر کدام از این سازمانها یک سری نکات اصلی دارد و یک سری نکات مهم تر ودر غیر این صورت کاربرد آن برای همه مشخص می شود.

آیا در ایران هم این سیستم قابل پیاده سازی است؟

این سیستم هم در ایران قابل پیاده سازی ایت و بسایری از صنایع در حال استقرار این نظام و سیستم می باشند ولی باید توجهع داشت با توجه به این که کمی با فرهنگ بیرونی ما مغایرت دارد بایستی در سازمان فرهنگ سازی و ایجاد بستر مناسب فراهم گردد و بصورت تیمی و در قالب کار گروه های کاری مشخص این اقدام صورت پذیرد .

موفق ترین صنایعی که تا کنون این نظام را پیاده سازی نمودند صنایع خودرو سازی  می باشند و بیمارستانها و مراکز آموزشی نیز موفق عمل کرده اند .

یکی از مواردی که در این  زمینه باید توجه داشته باشید باید حوصله و صبر به خرج داد تا این سیستم در بین کارکنان محبوبیت پیدا نماید و آثار و برکات آنرا درک کنند.تا همراه و کمک شما شوند و در غیر این صورت با توجه به فرهنگ سازمانی شاید شما نتوانید موفق عمل نمایید .

چکار کنیم کارکنان یک محیط آراسته را حفظ کنند؟

وقتی کارکنان یک محیط آراسته کار می کنند از آن لذا می برند و لی به مرور زمان سیستم نگهداری و تعمیرات یادش می رود که باید این زیبایی حفظ شود و در صورت نیاز به آن رسیدگی شود

وقتی کارکنان اصلا در تمیزی و آراستگی محیط کار هیچ دخالتی ندارند معمولا به آن دل نبسته و سعی در حفظ آن هم نخواهند کرد ولی وقتی بصورت مشارکتی در آراسته سازی و پیاده سازی این نظام همکار و هماهنگ با شما عمل کرده اند اگر نقصی در سیستم باشد به شما یاد آور می شوند و شما را کمک می کنند تا موفق شوید .

همیشه برای اجرا و نگهداشت باید در قالب تیم های دو یا چند نفره اقدام به استقرار نمایید تا وقتی که افراد با هم کار می کنند و لذات کار را می چشند این حس در بین آنها ایجاد گردد در صورتی که این سیستم را به خوبی نگهداری نکنند اولین کسی که ضرر خواهد کرد خود آنها خواهند بود و نتایج آنها به بار نخواهد نشست .

بیاد تیم های تعمیرات و نگهداری را فعال کنید و در کنار تیم های دیگر به حفظ سیستم کمک کنند تا هزینه اضلفی تر بعد از مرور زمان به سیستم متحمل نگردد .باید توجه داشته باشید اگر شما به موقع نسبت به نگهداشت اقلام تعمیری اقدام ننمایید هزینه های شما چنیدن برابر خواهد شد چون این خرابی رشد پیدا میکند و شما با یک اقدام ساده حالا باید نسبت تعمیر کل سیستم اقدام نمایید.

آیا افزایش عملکرد کار کنان به آراستگی محیط کار بستگی دارد؟

یک از اصول افزایش عملکرد داشتن محیط زیبا و دلپسند می باشد اگر شما یک محیط خوب برای کارکنان خود فراهم نکنید نمی توانید انتظار داشته باشید بهره وری آنان بالا برود  سیستم کاری را رشد بدهند چون انگیزه و رغبتی برای این کار وجود ندارد .

ولی اگر یک محیط متناسب با نوع شغل و وظیفه آنان طراحی نمایید و با عث آسایش خاطر آنان گردید و آنان بتوانند یک محیط زیبا با سلیقه خود خلق کنند مطمئن باشید که رشد آنان در کار چند برابر خواهد بود.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد در یک تعمیر گاه کثیف مراجعه کرده باشید و تعمیر کار با دستان کثیف و روغنی می خواهد به ماشین شما دست بزند شاید در مرحله اول نسبت به افراد آن تعمیر گاه دید خوبی پیدا نکنید و به خود نا سزا هم بگویی چرا به این تعمیر گاه آمدم و به تعمیرگاهی که کار کنان تمیز  و محیط خوب و آراسته ای داشته و برای شما و کارکنان خود آسایش مناسبی تا زمای که کاشین شما تعمیر شود فراهم کرده است می روید.

حواسمان باشد نظم در محیط کار یک از اصول مهم و پایه ای می باشد که باید به آن اهمیت داد و هر طوری که می توانید به آن توجه کنید .

آدرس کانال تلگرام مدیر نوین: http://telegram.me/modirenovin

نویسنده:رضایاوری

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.