چگونه تیمی برای نظام آراستگی تشکیل دهیم؟

یکی از دغدغه های اکثر مدیران برای استقرار آراستگی ۵S نحوه تشکیل یک تیم قوی و اثر بخش می باشد .

شاید شما هم بدانید که چگونه یک تیم شکل می گیرد و نفرات گرد هم می آیند و نسبت به راه اندازی سیستم آراستگی اقدام می کنند.برخی از صنایع راه کار خوبی ارایه داده اند که خوب است تجربه آنها را ارایه کنیم تا ببنید که اگر این کار بدرستی انجام شود بلکه می تواند بخوبی یک تیم کار کند و تمام کارکنان صنعت را درگیر فعالیتهای خود نماید .

مدل تیم کاری که انجام شده به شرح زیر می باشد:

من اسم این مدل را مدل تیمی کهکشان نامیده ام زیرا مانند یک کهکشانی می باشد که همه کارکنان را به نوعی درگیر و عضو تیم نموده است

نحوه شکل این تیم ها از بالاترین رده سازمانی تا پایین رده سازمانی به گونه ای است که توانسته اند در این مسیر همراه یکدیگر باشند:

۱-تیم راهبرد:

در تیم راهبرد که تمامی مدیران و هیات مدیره صنعت در آن عضو هستند و مدیر عامل به عنوان رهبر تیم نقش ایفا می کند.

این تیم که سیاستهای کلان را تصویب می کند و همچنین نسبت به بازخورد های کلان را از دیگر تیم ها می گیرد و نسبت به ابلاغ برنامه ها اقدام می کند.

۲-تیم مسئولان نظام آراستگی ۵S:

در این تیم از هر قسمت یک نفر به عنوان مسئول اصلی این سیستم بایستی انتخاب شود تا در استقرار نظام مدیریت آراستگی ۵S کمک مدیر آراستگی صنعت باشد .

این تیم به رهبری مدیر آراستگی۵S فعالیت می نماید و سیاستهای ابلاغ شده از طرف تیم راهبرد را به برنامه  های اجرایی تبدیل می نماید و به تیم راهبرد نیز بازخورد ارایه می دهد .

۳-تیم سرپرستان:

در هر قسمت مسولان آراستگی ۵S با سرپرستان مجموعه خود تشکیل تیم اجرایی قسمت را می دهند .

و رهبر این تیم مسول آراستگی ۵S قسمت می باشد

این افراد باید کارهای اجرایی را انجام دهند و با تیم مسولان در ارتباط هستند و می توانند گزارشات خود را تیم راهبرد با هدایت و برنامه ریزی تیم مسولان ارایه دهند.

تیم

۴-تیم خطوط :

هر سرپرست نیز با خطوط تولیدی زیر مجموعه خود کار هاو فعالیت های آراستگی ۵S را انجام می دهند و آنرا به مقصود می رسانند و رهبر این تیم نیز سرپرست کارگاه می باشد.

۵-تیم ایستگاه کاری:

در این تیم که اپراتور خود مسول برگزاری و استقرار نظام آراستگی ۵S در ایستگاه خود می باشد و باید با توجه به فعالیتهای خواسته شده از او کارهای را بطور منظم انجام دهد .

این نوعی از ساختار یک تیم اجرایی می باشد که از بالاترین تا پایین ترین رده در گیر فعالیت ها می باشند.در این مدل تیمی باید به نوع اقدامات و سیستم سازی های منظم و مرتب نام برد و یاد آور شد وقتی که اقدامی توسط  تیم راهبرد گرفته می شود بلافاصله باید در کمتر از دو روز این اقدامات به ایستگاه کاری منعکس شود و و به همین ترتیب نیز باید کمتر از یک روز این برگشت انجام شود .

در این تیم کاری به این امر بیشتر باید توجه شود که فعالیت ها مهمتر از بروکراسی اداری می باشد و باید بطور عملیاتی این کارها پیگیری شود و همه به  فکر اجرا باشند .

آدرس کانال تلگرام مدیر نوین: http://telegram.me/modirenovin

نویسنده:رضایاوری

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.