زندگینامه حاج علی درویشی ، صاحب کوچک ترین قهوه خانه دنیا

یک لحظه خودتان را جای مردی بگذارید که در پر جمعیت ترین شهر ایران مغازه ای کوچک دارد! آن هم نه مغازه طلا فروشی یا خوار و بار فروشی یا خلاصه هر کسب و کار دیگه ای که درآمدش خوب باشد ، نه! فکر کنید قهوه خانه ای کوچک دارید! اصلا در مخیله تان هم می گنجد که ممکن است روزی مشهور شوید! آن هم نه در شهرتان حتی نه در کشورتان بلکه جهان! خداوند خودش گفته است که به هر کسی که بخواهیم عزت می دهیم و هر کسی را هم که بخواهیم ذلت! حاج علی درویشی از جمله کسانی بود که خداوند به او عزت داد! با ما همراه باشید تا زندگی نامه حاج علی درویشی را مرور کنیم! مطمئن باشید از این مقاله لذت خواهید برد و اگر خدا خواست چیزهایی هم خواهید آموخت!

قهوه خانه ای با بیش از یک قرن قدمت!

وقتی صحبت از قهوه خانه می کنیم حتما در ذهنتان مکانی بزرگ را با تخت های بسیار و کارکنان پرشمار تصور می کنید! اما ما می خواهیم از کوچک ترین قهوه خانه دنیا صحبت کنیم! قهوه خانه ای که شهرتی جهانی یافت و حتی خبرنگاری از شبکه CNN آمریکا از آن گزارش تهیه کرد! شاید باورکردنی نباشد اما وسعت این قهوه خانه تنها ۲ متر مربع است! گمان می کنم حالا فهمیدید با چه داستان جالب و شگفت انگیزی رو به رو هستید! تازه اینجا نقطه عطف داستان است پس با ادامه اش همراه باشید!تا در مورد حاج علی درویشی بیشتر بدانید:

 بر اساس تاریخ اولین خریدار این قهوه خانه حاج حسن شمشیری (موسس چلوکبابی شمشیری که خود حز معروف ترین چلوکبابی های تهران و حتی کشور هست) بود! ایشون با ۲۰ تومان قهوه خانه را خریداری کرد! (۲۰ تا تک تومنی ها!) خلاصه در سال ۱۲۹۷ که سلسله قدرتمند قاجار (قدرتمند در بذل و بخشش! آن هم بذل و بخشش کشور!) بر کشور فرمان می راند و جنگ جهانی اول آغاز شده بود ، به دلیل وضعیت بد اقتصادی کشور و قحطی عظیمی که به وجود آمده بود (واقعا جنگ بد ترین چیز تاریخ جهان است) حاج حسن قهوه خانه اش را برای فروش می گذارد!

کیفیت مهم تر از کمیت است!

روزگار می چرخد تا این که قهوه خانه به دست حاج علی مبهوتیان (معروف به درویش) می افتد! به زبان فارسی ساده ایشان قهوه خانه را به مبلغ ۳۰ تومان خریداری می کنند. البته ذکر این نکته هم مهمه که حاج علی درویشی خودش در قهوه خانه کار می کرده اما نهایتا ان قدر پیشرفت می کنه که خودش قهوه خونه رو از صاحبش می خره! قهوه خانه حاج علی درویش از ابتدا کوچک نبوده اما به دلایلی حاج علی درویشی مجبور می شود قسمتی از مغازه اش را بفروشد ، خود حاج کاظم می گوید با کوچک تر شدن مغازه مشتری هایمان نه تنها کم تر نشد بلکه بیش تر هم شد! به هر حال قهوه خانه حاج علی درویشی مثال کامل ضرب المثل کیفیت مهم تر از کمیت است ، می باشد! چه بسیار قهوه خانه های بسیار بزرگی که حتی یک صدم شهرت قهوه خانه حاج علی درویشی را ندارند!

علی درویشی

حاج کاظم ، پسر خلف پدر

حاج علی درویشی بازنشسته می شود و پسرش کنترل کوچک ترین قهوه خانه دنیا را به دست می گیرد. حاج کاظم درویشی به معنای واقعی کلمه پسر خلف پدر است! اینجاست که می گویند پسر کو ندارد نشان از پدر! حاج کاظم علاقه بسیاری به پدرش دارد و تصویر پدر را بر سر در مغازه اش نصب کرده است. او هم خوش اخلاق و هم مهمان نواز است. البته که سن بالایی دارد اما مانند جوان ها رفتار می کند! به اینستاگرام مسلط است و از هر مشتری ای که خوشش بیاید ، با او عکس می گیرد و در صفحه اینستاگرامش می گذارد! به گفته خودش این کار خاطره خوشی مخصوصا برای توریست های خارجی به یادگار می گذارد و باعث می شود که آن ها در مورد ایرانی ها خوب فکر کنند و حتی باعث جذب مشتری های بیش تر نیز می شود.

یک قهوه چی همه چی تمام!

علی درویشی حتی به زبان انگلیسی هم مسلط است و با مهمان های خارجی اش به انگلیسی صحبت می کند! در اکثر اوقات لبخند به لب دارد و اگر هم خندان نباشد از مشتری هایش به بهترین شکل ممکن پذیرایی می کند! مطمئن باشید اگر حاج کاظم را دیدید از معاشرت با او بسیار لذت خواهید برد!  البته اگر سرش زیادی شلوغ نباشد و بتواند با شما صحبت کند. چون این قهوه خانه بسیار کوچک مشتری های پر و پا قرص خودش را دارد و همگی می آیند تا همان همیشگی را سفارش بدهند! حاج کاظم از هر لحاظ در کارش همه چی تمام است و با مهارت کارش را انجام می دهد. فراموش نکنید که قهوه خانه او قانون هایی هم دارد و شما باید قبل از سفارش دادن نوع چای و استکانی که می خواهید در آن چای برایتان ریخته شود را مشخص کنید تا حاج کاظم سفارش شما را تحویل بدهد.

علی درویشی

قهوه خانه ای که جز میراث ملی شد!

شاید حاج علی درویشی زمانی که قهوه خانه اش را تاسیس کرد هیچ وقت فکرش را نمی کرد که آن قدر معروف شود! شاید با خودتان فکر کنید ۲ متر مربع جا که دیگر این حرف ها را ندارد! آخر کدام آدم عاقلی در ۲ متر مربع جا به سختی می ایستد تا چایی بخورد! اما اگر از مشتری های قهوه خانه حاج علی درویش سوال کنید می گویند که چای ها آن جا مزه ای خاص و خوشمزه می دهد! جدا از کیفیت چای ، اخلاق خوش حاج کاظم هم مزید بر علت شد تا قهوه خانه حاج علی درویش شهرتی دوچندان پیدا کند. کوچک ترین قهوه خانه دنیا حتی مشتری های ثابتی دارد که هر روز می روند تا چایی را در استکان کمر باریک میل کنند و سر حال بیایند! این قهوه خانه در نیمه دوم سال ۹۵ ثبت ملی شد! که افتخاری بزرگ برایش محسوب می شود! چه بسیار بناهای تاریخی مهم هستند که نتوانستد به ثبت ملی برسند یا این پروسه برایشان چند ده سال طول کشیده!

یک لیوان چایی چند میلیون تومانی!

شما در کوچک ترین قهوه خانه دنیا می توانید از قیمت ۱۰۰ تومان تا چند میلیون تومان چایی سفارش بدهید. منوی این قهوه خانه با هر منویی که در عمرتان دیدید متفاوت است بدین صورت که چایی در آن برای بعضی ها ۱۰۰ تومان ، برای بعضی ها ۵۰۰ تومان ، برای بعضی ها هم ۲۰۰۰ تومان است! جالب است بدانید که کیفیت چایی در هر قیمتی کاملا یکسان است و تفاوتی نمی کند! این به شما بر می گردد که می خواهید مبلغ بیش تری بپردازید تا صرف خیریه شود یا نه! حتی می توانید برای یک لیوان چایی ۱ میلیون تومان پول بپردازید تا حاج کاظم که مورد اعتماد تمام اهالی بازار است و کمک ها را جمع آوری می کند ، پول را به خیریه بدهد! البته فعالیت ها خیّرانه حاج علی درویشی تنها به کمک کردن مالی خلاصه نمی شود و اگر به صفحه اینستاگرامش سر بزنید با انبوهی از ویدئوهای حاج علی درویشی که در مورد کار خیر است مواجه می شوید!

علی درویشی

یک قهوه خانه فرهنگی!

حاج علی درویشی هر روز بر روی تخته وایت بردی که در ورودی مغازه اش قرار دارد جملات حکیمانه می نویسد! او هم چنین کتابچه هایی را که از قم به صورت رایگان برایش فرستاده اند را در مغازه اش قرار داده تا زمانی که مشتری انتظار رسیدن چایی اش را می کشد آن کتابچه را مطالعه کند! حاج کاظم حتی به فکر مشتریان دیابتی اش هم هست و در منو از آن ها خواسته اگر دیابت دارند اطلاع دهند تا با کشمش یا توت که دارای قند طبیعی هستند از آن ها پذیرایی شود! حاج کاظم به مطالعه و دیدن برنامه هایی در زمینه ادبیات علاقه خاصی دارد و این را در صفحه اینستاگرامش هم می توانید ببینید. پیشنهاد می کنیم به صفحه اینستاگرام قهوه خانه حاج علی درویش سر بزنید ، حتما چیزهای جالبی در آن می بینید و از فعالیت زیاد حاج علی درویشی در آن هم شگفت زده می شوید!

النظافه من الایمان

در ضمن قهوه خانه حاج علی درویش نظافت را هم به طور کامل رعایت می کند و اگر قندی برداشتید باید آن را در دهان مبارک بگذارید و قند ها را به قول معروف انگولک نکنید! (آخر بعضی ها هستند برای این که یک قند از قندان بردارند گشت ویژه تشکیل می دهند و قند ها را زیر و رو می کنند!) در غیر این صورت باید قندی که برداشتید را در سطل آشغال بیندازید چون معلوم نیست که دست های شما پاکیزه بوده یا خیر! بله تا این حد حاج کاظم در نظافت مقید است! همه چیز ها در قهوه خانه حاج علی درویش برق می زند و شما هیچ کثیفی مشاهده نمی کنید! خود حاج علی درویشی هم که اکثر مواقع جلیقه ای زیبا و سنتی به تن دارد که جلوه ای زیبا به قهوه خانه کوچکش می بخشد.

قهوه خانه ای که در اصل چای خانه است!

در کوچک ترین قهوه خانه دنیا تنها قوه ترک و قهوه فوری سرو می شود (این هم از عجایب زبان شیرین فارسی است که به چای خانه می گوییم قهوه خانه! البته این نوع گفتار دلیل دارد و قهوه خانه ها در اصل جای نوشیدن قهوه بودند آن هم از زمان صفویان اما اکنون معمولا در قهوه خانه بیش تر چایی و قلیون وجود دارد تا قهوه!) و بیش تر انواع چای در این قهوه خانه وجود دارد. از چای نعنا ، چای دارچین و چای زعفران گرفته تا چای معمولی و چای نبات و … البته می توانید چای را از قهوه خانه خریداری کنید و خودتان در منزل هم درست کنید. قهوه خانه حاج علی درویش استکان های متفاوت دارد که می توانید خودتان انتخاب کنید و از یک چای لب دوز ، لب سوز ، لبریز لذت ببرید. (از قدیم گفته اند یک چای خوب و اصیل باید این سه خصلت را داشته باشد!) البته توصیه مخصوص خود حاج کاظم به مشتری هایش نوشیدن چای ترش است که مزه بهتری نسبت به بقیه چای ها دارد.

علی درویشی

مشتری مداری به معنای واقعی کلمه!

جالب است بدانید مشتری های حاج علی درویشی آن قدر ثابت هستند (!) که حتی لیوان مخصوص به خود را دارند! لیوان های آن ها شماره دارد و حاج علی درویشی زمانی که آن مشتری را می بیند تنها در لیوان خودش برایش چایی می ریزد! حتی بعضی از بازاری ها هم هستند که بر طبق عادت برای یک لیوان چایی همان ۱۰۰ تومان را پرداخت می کنند! (والا حتما این ها هم مانند اصحاب کهف در خواب به سر می برند وگرنه الان با ۱۰۰ تومان به آدم …. هم نمی دهند!) حاج کاظم از روی لوتی گری و معرفت چیزی نمی گوید و چایی را می دهد! (حالا در دیزی بازه ، حیا گربه کجا رفته؟! والا!)

یکی از مهم ترین اصل های مدیریت کسب و کار

 مشتری مداری و احترام به مشتری یک از مهم ترین اصل های مدیریت یک کسب و کار موفق است که حتی بزرگ ترین استارتاپ ها و کسب و کار های دنیا هم ذره ای از آن غافل نمی شوند! اگر می خواهید یک کسب و کار موفق را شروع کنید هیج وقت از این اصل مهم غافل نشوید ، چرا که می توانید برایتان معجزه کند! اگر بهترین اجناس را داشته باشید اما به مشتری هایتان احترام نگذارید مطمئن باشید که پیشرفتی در کار نخواهد بود و در امدی هم نخواهید داشت! این یکی از مهم ترین درس هایی است که می توانیم از حاج علی درویشی یاد بگیریم.

سوغاتی مخصوص علی درویشی

حاج علی درویشی درویش همان طور که گفتیم روحیه جوانی دارد و بسیار ذوقی هم هست! او شعر مورد علاقه اش یعنی: نقش کردم رخ زیبای تو بر خانه دل / خانه ویران شد و آن نقش به دیوار بماند ، را بر روی سکه ای حکاکی کرده است و آن سکه را به رسم یادگاری به مشتری های ویژه اش می دهد (برای مشتری های خارجی هم پشت سکه به انگلیسی عبارتی را حکاکی کرده است).

تازه خلاقیت ها و مهربانی های حاج علی درویشی تنها به این جا خلاصه نمی شود و اگر خانم باشید و بخواهید با ایشان عکس بگیرید یک سنجاق سینه با نوشته عشق به شما هدیه می دهند! قیمت خود این سکه ها و سنجاق سینه ها حدود ۲ تا ۳ هزار تومان است و حاج کاظم چایی را به مهمان های ویژه اش تقریبا به صورت رایگان می دهد! آن هم در این شرایط بد اقتصادی! هستند بعضی دوستان که با توریست های خارجی قیمت ها را چند برابر حساب کنند اما خب امثال حاج کاظم ها هم کم نیستند! عشقی که حاج کاظم هدیه می دهد تنها سنجاق سینه اش نیست بلکه رفتار خوبش و مهربانی اش حال آدم را در قهوه خانه کوچش خوب می کند.

دود از کنده بلند می شه !

با این که حاج علی درویشی به دلیل کوچکی مغازه اش و دست تنهایی اش باید به سرعت کار کند و سرش همیشه شلوغ است اما اگر از او درخواست سلفی کنید با خوش اخلاقی کنار شما می ایستد تا عکستان را بگیرید! درست برخلاف بعضی مغازه دار ها که انگار طلب پدرشان را از مشتری ها دارند و با او جوری رفتار می کنند که مشتری دو تا پا دارد ، دوتا دیگر هم قرض می کند تا هر چه سریع تر از مغازه بیرون برود! به هر حال حاج علی درویشی با این که سن بالایی داره اما خستگی ناپذیره و ساعت ها ایستاده کار می کنه و اخلاق خوبش رو هم حفظ می کنه! البته این عبارات به این معنا نیست که جوان ها قدرتی ندارد بلکه برعکس بسیاری از ایده های درجه یک کسب و کار های بزرگ از ذهن خلاق جوان ها بیرون اومده اما در هر صورت الکی نبوده که قدیمی ها می گفتند که دود از کنده بلند می شه! چقدر ضرب المثل در این چند صفحه مقاله به کار بردم! این هم ادای احترام ما به زبان و ادبیات فارسی!

علی درویشی

فضایی زیبا و سنتی

همان مکان کوچک و نقلی آن قدر زیبا و سنتی هست که از آن لذت ببرید و بخواهید چایی تان را در انجا میل کنید! معماری سنتی و زیبا و همین طور رنگارنگ مغازه حاج علی درویش به آن ظاهری دیدنی بخشیده که حتی عکسش زمانی در شبکه های مجازی جهان وایرال شده بود. البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که مغازه حاج علی درویشی درویش گاهی اوقات آن قدر شلوغ می شود که باید برای نوشیدن چایی خود به بیرون از مغازه بروید. اگر هم بخواهید چایی را در همان قهوه خانه بخورید باید سریع این کار را انجام دهید که پیشنهاد می کنیم این کار را نکنید! زیرا هم مری خود را از بین می برید (به دلیل داغی چای!) و هم از طعم چای لذت نمی برید! چای حاج کاظم را باید کم کم خورد تا از مزه آن لذت برد!

سنت ها را پاس بداریم!

شاید لازم باشد در هیاهوی این روز ها و در میان ان همه فضای مدرن و کافی شاپ های عجیب و غریب با منوهای عجیب و غریب ترشان کمی هم به سنت هایمان برگردیم! کمی هم دست از خوردن هات چاکلت و اسپرسو و این چیزها برداریم و به ساده ترین شکل ممکن یه استکان چایی میل کنیم! گاهی اوقات ساده ترین لذت ها بهترین آن ها می شود! می شود در یک قهوه خانه دو متر مربعی یک چایی کوچک و ساده خورد و لذت برد اما در یک کافی شاپ بزرگ و شیک یک نوشیدنی گرانقیمت و عجیب و غریب خورد اما لذت نبرد! بعضی چیزها خاص هستند طوری که نمی شود توضیحشان داد و خودتان باید تجربه شان کنید!

آدرس کوچک ترین قهوه خانه دنیا!

بازار بزرگ تهران مشهور است (خود این بازار و مغازه های سنتی اش هم دیدنی هستند و پیشنهاد می کنیم از آن هم دیدن کنید!) و از هر کسی بپرسید آدرسش را به شما می دهد. نگران پیدا کردن قهوه خانه هم نباشید ، از هر کسی در آن نزدیکی بپرسید به شما می گوید قهوه خانه حاج علی درویش کجاست. این ها را گفتیم تا اگر هوس کردید چایی ای بنوشید و خستگی ای در کنید بدانید باید به کجا بروید! شاید خواستید به بازار تهران بروید و خرید کنید! بعد از خرید های بسیار با این قیمت های پایین که تقریبا هر کسی می تواند کلی خرید کند و خانه اش را پر کند ، می توانید خستگی ناشی از خرید های بسیارتان را در قهوه خانه حاج علی درویش در کنید. رو به روی این قهوه خانه یک مسجد هم قرار دارد که می توانید بعد از صرف چای نمازی هم بخوانید یا بالعکس!

رازهای موفقیت کوچک ترین قهوه خانه دنیا

ذوق و خلاقیت: ذوق و خلاقیت حاج علی درویشی تاثیر بسیار زیادی در جذب مشتری داشته است. منوی جالب ، هدیه هایی که به مشتری ها داده می شوند ، تنوع چای ها ، قرار دادن کتابچه برای مطالعه ، ایجاد صفحه اینستاگرام برای قهوه خانه و…

احترام به مشتری: در مورد این یک قلم هم که قبلا صحبت کرده بودیم آن هم به تفضیل! فاکتور دیگر یعنی اخلاق خوب هم جز همین مورد محسوب می شود.

قیمت های مقطوع و کیفیت خوب: کیفیت و قیمت مهم هستند حتی اگر برای چای باشند! چیزهای دیگر که جای خود دارند.

ناامید نشدن: شاید هر کاسب دیگری بود اصلا امیدی به گرفتن کارش در مغازه ای به آن کوچکی نداشت اما حاج علی درویش و پسرش از این قاعده مستثنی بودند و موفق هم شدند!

تمام این ها را گفتیم تا بگوییم …

تمام این ها را گفتیم تا بگوییم که با عشق کار کردن می تواند انسان را به درجات بالایی برساند. تمام این ها را گفتیم تا بگوییم که اخلاق خوش از هزارتا چیز دیگر بهتر است و آدمی را عزیز می کند. تمام این ها را گفتیم تا بگوییم که اگر امکانات ندارید یا مکانی برای آغاز کسب و کار ندارید نگران نباشید حتی می توانید در ۲ متر مربع هم شروع به کار کنید و شهرتتان جهانی شود! لازم نیست ایده های اعجاب انگیز داشته باشید گاهی اوقات با انجام یک کار روتین و تکراری و به وجود آوردن بعضی خلاقیت ها می توانید به قله های موفقیت برسید! پس منتظر یک معجزه نباشید! یا منتظر نباشید که کسی بیاید و دست شما را بگیرد تا به بالا ترین درجه ها برسید! همه چیز درون شماست! کسی که باید دستتان را بگیرد خود شما هستید!

همین حالا شروع کنید!

وقتی آدم امثال حاج علی درویشی ها و حاج کاظم ها را می بیند دیگر برایش هیج بهانه ای نمی ماند که کارش را شروع نکند! وقتی می بیند چه کسانی از صفر شروع کردند و حالا موفق هستند! البته موفقیت برای هر کسی معنای مخصوص خودش را دارد! شاید حاج کاظم به همین شهرت و خیّر بودنش راضی باشد! و برایش بالاترین موفقیت باشد! به هر حال مشهور شدن و داشتن درآمد خوب آن هم در جایی با وسعت ۲ متر مربع هم کار هر کسی نیست و تعداد کمی آدم هستند که بتوانند در چنین موقعیتی و با امکانات کم بتوانند مشهور شوند و درآمد داشته باشند. پس از همین حالا شروع کنید و تسلیم مشکلات نشوید! امیدواریم از خواندن این مقاله لذت ببرید و چیزی هم آموخته باشید!

در مسیر تعالی باشید…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

ورود و عضویت در سایت