چرا مشاوره کسب و کار بسیار اهمیت دارد؟

رویای راه اندازی یک کسب و کار جدید به قدری هیجان انگیز است که چشم شما را به روی حقیقت های زیادی می بندد. در چنین زمانی نقش مشاور اهمیت خاص خود را پیدا میکند؛‌چرا که چنین شخصی از مسیر و مشکلات و مسائل آن به خوبی آگاه است. به دلیل حساسیت های زیاد و رقابت هایی که بین کسب و کارها وجود دارد، ‌استفاده از خدمات مشاوره ی کسب و کار یک ضرورت است. از این جهت است که مشاوره کسب و کار بسیار اهمیت دارد. اما این مشاوره شامل چه خدماتی می شود؟ در چه زمینه هایی باید از مشاور کسب و کار کمک بگیرید؟ و آیا وجود یک مشاور در ابتدای راه اندازی کسب وکار لازم است؟ به تمامی این سوالات در این نوشته پاسخ داده ایم. لطفا با ما همراه باشید.

مشاور کسب وکار

به چه کسی مشاور کسب و کار می گوییم؟

مشاور کسب کار بر چند اساس تعریف می شود:

 1. مشاور کسب و کار کمک می کند تا یک کسب و کار از پس چالش های پیش روی خود بربیاید.
 2. یک مشاور کسب و کار شخصی است که تجربه ی کافی و موفقیت های زیادی در ارتباط با کسب و کارهای شبیه به شما در روزمه ی خود داشته باشد.
 3. مشاور کسب و کار می تواند به صورت ساعتی، ماهانه یا پروژه ای با کسب و کار شما همکاری کند. بدیهی است که اجرت دریافتی وی نیز بر همین اساس محاسبه می شود.

مشاور کسب و کار به کمپانی کمک می کند تا کارایی خود را بهبود ببخشد و در عمل موفقیت آمیز عمل کند. متخصصین مشاوره در امر کسب و کار، نتیجه محور هستند. بدین معنی که موفقیت و عدم موفقیت کسب و کارها را براساس آمار و ارقام آنالیز می کند و به کسب و کار کمک میکند تا چشم انداز درستی برای آینده داشته باشند. معمولا کسب و کارها زمانی که در مسیر رسیدن شرکت به اهدافش دچار مشکل می شوند و یا قصد تغییر مسیر دارند و یا می خواهند زودتر به یک هدف مشخص برسند مشاورین کسب و کار را استخدام میکنند.

یک مشاور کسب و کار خوب چه ویژگی هایی دارد؟

در اولین قدم یک مشاور کسب و کار خوب تا حد ممکن اطلاعات نسبتا دقیقی نسبت به کسب و کار جمع آوری میکند. شناخت مشتری هدف، شناخت نوع کسب وکار،‌ آشنایی با هیات مدیره و کارمندان،‌ آنالیز مالی کسب و کار از اطلاعاتی است که باید توسط مشاور کسب و کار مطالعه شود. این اطلاعات دید خوبی از اهداف و چشم اندازهای شرکت در اختیار مشاور قرار می دهد. برنامه ریزی برای تغییراتی که باید در آینده انجام شود نیز در همین مرحله قرار دارد. شناخت نقاط ضعف و قوت کسب و کار که می تواند به پیش بینی مشکلات آینده و بررسی مشکلات موجود نیز از کارهای مهمی است که توسط مشاور انجام میشود.

یک مشاور کسب و کار خوب همچنین فرصت ها و تهدیدهایی را که پیش روی کسب و کار است، به خوبی شناسایی می کند. البته این موضوع به همینجا ختم نمی شود. مشاور باید بتواند از این فرصت ها و تهدیدها به خوبی بهره گرفته و برنامه هایی به نفع کسب و کار بریزد. ممکن است یک شرکت دارای تیم فروش بسیار قوی و تیم بازاریابی نسبتا ضعیفی داشته باشد، این وظیفه ی مشاور کسب و کار است که بتواند این نقطه ی ضعف و قوت را تعدیل کرده و از فرصت ها به نفع کسب و کار بهره ببرد. در مجموع می توان ویژگی های یک مشاور خوب را در چند مورد زیر خلاصه کرد:

 1. داشتن تخصص حداقل در یک بازار مشخص
 2. شناسایی و مشخص کردن مشکلات
 3. سازماندهی پرسنل موجود  و آموزش و پرورش آنها در راستای اهداف
 4. آغاز کردن تغییرات و تعدیل پرسنل ناکارآمد در راستای اهداف
 5. احیای کسب و کار
 6. ساخت یک کسب و کار جدید
 7. تحت تاثیر قراردادن افراد واسطه
مشاور کسب وکار

چرا به مشاور کسب و کار نیاز دارید؟

بدون اغراق هر گونه اشتباهی در ابتدای راه اندازی یک کسب و کار جدید می تواند خسارات جبران ناپذیری به شما وارد کند. بدیهی است که شما نمی توانید در همه ی زمینه های مرتبط با کار خود صاحب نظر و متخصص باشید. وجود یک مشاور مسیر پر پیج و خم کسب موفقیت شما را آسان تر می کند. در واقع استفاده از خدمات مشاوره ی کسب و کار مزایای زیادی متوجه کسب و کار شما می شود. در ادامه به ۴ مورد مهم اشاره کرده ایم که چرا مشاوره ی کسب و کار مهم است:

* یک مشاور کسب وکار زمان و سرمایه‌ی شما را حفظ می کند:

بدون وجود یک مشاور کسب و کار شما راه موفقیت خود را با آزمون و خطا طی خواهید کرد. ممکن است برای بعضی از این خطاها مجبور به صرف هزینه های زیادی شوید که از توان کسب و کارتان خارج است. علاوه بر این ممکن است ساعت ها وقت صرف کنید تا تصمیمی در راستای کسب و کارتان بگیرد. همین زمان صرف شده فرصت رقابت بارقیبانتان را از شما سلب می کند.

یک مشاور کسب و کار خوب به شما کمک می کند تا در راستای استراتژی هایتان برنامه ریزی کنید.علاوه بر این راهنمای های وی باعث می شود که شما در کمترین زمان و با کمترین تلفات تصمیمات درست بگیرید. این موضوع به بزرگ شدن کسب وکار شما کمک زیادی می کند. علیرغم وجود یک مشاور،‌ هدایت کسب و کارتان برعهده ی شماست؛‌ اما وجود یک مشاور باعث می شود نقشه مسیر را دقیق تر بخوانید و بر کار اصلی خود تمرکز کنید.

مشاور کسب وکار

*مشاور کسب و کار برای آینده ی کسب و کارتان برنامه ریزی می کند:

ممکن است روزمرگی های کسب و کارتان باعث شود که اهداف بلندمدتتان را به فراموشی بسپارید. مشاور کسب و کار در کنار شما قدم به قدم برای آینده برنامه ریزی می کند. تجربه ی زیاد مشاورین خبره در کار با شرکت های بزرگ در این مورد بسیار کارآمد است؛ چرا که آنها دقیقا می دانند که قدم بعدی چیست.

*مشاور کسب و کار شما از فرصت ها به نفع شما استفاده می کند:

آیا شما برای همه ی فرصت هایی که ممکن است سر راه شما قرار بگیرد،‌برنامه و استراتژی در نظر دارید؟ اگر بر حسب اتفاق محصول یا خدمت شما از بازار جمع آوری شود،‌ آیا توانایی پیدا کردن مشتری های جدیدتر و بیشتر بدون از دست دادن اعتبارتان دارید؟مشاور کسب و کار به شما کمک میکند تا از فرصتها به بهترین نحو استفاده کنید. علاوه بر این؛‌ شما را در برابر هرگونه اتفاق غیرمنتظره آماده میکند. در این شرایط می توانید استراتژی های خود را در برابر نوسانات همچنان به کار ببندید.

*مشاور کسب و کار یک چشم انداز واقعی پیش روی شما قرار می دهد:

استفاده از خدمات مشاوره کسب و کار باعث می شود که از سطح بالاتری به کسب و کار خود نگاه کنید. چنین دیدی باعث می شود که بتوانید برای آینده ی خود برنامه ریزی های بهتری داشته باشید. علاوه بر این خطاها و مشکلات احتمالی تان را از پیش بسنجید و برای آن چاره اندیشی کنید.

مشاور کسب وکار

روند دریافت مشاوره ی کسب و کار به چه صورت است؟

تصور ما بر این است که تا به اینجا نسبت به اهمیت مشاوره ی کسب و کار قانع شده باشید. اگر نگاهی به کسب وکارهای حرفه ای در اطراف خود بیاندازید،‌همواره تاثیرگذاری یک مشاور کسب و کار را درک می کنید. علاوه بر این میزان موفقیت کسب و کارها با میزان خبره بودن مشاور کسب و کار آنها رابطه مستقیمی دارد.

همانطور که گفته شد قبل از انتخاب یک مشاور خوب حتما روزمه ی کاری وی را بررسی کنید. تجربه و نمونه کار در بحث مشاوره ی کسب و کار مهمترین مورد است. ما در بخش مشاوره مدیرنوین مسیر ساده ای برای ارائه ی خدمات به شما در نظر گرفته ایم. کافیست طی چند مرحله ی ساده با ما ارتباط برقرار کنید:

 1. فرم درخواست مشاوره ی سایت را تکمیل کرده و ایمیلی با مضمون درخواست مشاوره از مدیرنوین به آدرس      modirenovin1@gmail.com ارسال کنید.
 2. قرارهای حضوری برای صحبت پیرامون خدمات مشاوره تنظیم شده و قرارداد نهایی می شود.
 3. هزینه ی مشاوره بسته نوع مشاوره ی ساعتی، ماهانه و پروژه ای مشخص می شود که در ابتدای کار باید نسبت به پرداخت یک چهارم آن اقدام شود.
 4. در این مرحله همکاری شما و مشاور کسب وکارتان تا رسیدن به موفقیت آغاز می شود.
 5. بدیهی است که تسویه حساب در انتهای کار و با کسب رضایت شما انجام خواهد شد.

همانطور که مشاهده می کنید برای پیاده سازی استراتژی های قدرتمند و ترسیم چشم اندازی واضح و قابل دسترسی برای کسب وکارتان تنها ۵ گام ساده پیش رو دارید. توصیه می کنیم همین امروز با برررسی کامل روزمه ی مشاورین مدیرنوین و نمونه کارها و سایر خدمات سایت ما و البته داشتن مقایسه ای دقیق با خدمات مشابه تصمیم گیری کنید.

مشاور کسب وکار

سخن آخر

در این نوشته سعی داشتیم تصویر درستی از مشاوره ی کسب و کار و خدمات این حوزه ارائه دهیم. امیدواریم مطالب گفته شده باعث شود اهمیت استفاده ای خدمات یک مشاور خبره را در اولویت کسب و کار خود قرار دهید. تصور میکنیم پیشرفت و موفقیت کسب و کارتان برای شما از هر چیزی مهمتر است و حرکت این کشتی بدون ناخدا در نهایت موجب برخورد به صخره هاست.

در مسیر تعالی باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.