کتاب از خوب به عالی نوشته جیم کالینز

اگر از زندگی معمولی ای که دارید راضی نیستید ، اگر به دنبال نقشه راهی برای رسیدن به کمال می گردید ، اگر نمی خواهید انسانی عادی باشید و دوست دارید نامتان در تاریخ ثبت شود ، کرم دکتر ژیلا را خریداری کنید (من همیشه فکر می کردم دکتر ژیلا یه خانم خیلی متشخصه برای همین با لذت کرم هاشو می خریدم و می زدم! شکست رو زمانی با تمام وجودم احساس کردم که فهمیدم دکتر ژیلا مَرده ، سنشم بالاست!) از شوخی بگذریم ، کتاب از خوب به عالی نوشته جیم کالینز دقیقا به شما می گوید که چگونه خوب نباشید بلکه عالی باشید! هم چنین این کتاب به شما می گوید که غول هایی مانند مایکروسافت یا آمازون یا اپل چگونه به جایگاه کنونی خود رسیده اند!

از خوب به عالی

مشخصات کتاب از خوب به عالی

نویسنده: جیم کالینز

مترجم: ناهید شپهرپور

ویراستار: دکتر نصرت الله حلمی

ناشر: آوین

سال انتشار: ۱۳۹۲

تعداد صفحات: ۳۰۱

موضوع: رهبری، برنامه ریزی استراتژیک، تحول سازمانی، نوآوری

خوب دشمن عالی است!

جیم کالینز در کتاب خود خوب بودن را خطرناک توصیف می کند! البته برای کسانی که می خواهند در مسیر تعالی قدم بردارند! زیاد گنده گنده صحبت نکنیم! بذارید با یه مثال خوشگل براتون توضیح بدیم! که البته قبلا هم از این مثال استفاده کرده بودیم ولی تکرارش ضرر نداره! یه گیاهی رشد می کنه (نه بابا!) و برای رشد هم نیاز به عواملی مثل آفتاب ، آب و خاک داره اما بعد از یه مقدار مشخصی رشد متوقف می شه! اما انسان! خداوند از انسان به عنوان اشرف مخلوقات یاد کرده! اما چرا؟ حتما یه منظوری داشته دیگه!

ادامه یه مثال خوشگل!

انسان (به معنای واقعی کلمه! نه آدم! به قول دکتر شریعتی آدم یک بودن است و انسان یک شدن!) پس از رسیدن به موفقیت باز هم دلش موفقیت می خواهد! او هیچ تابلوی ایست یا توقفی در مسیر پیشروی اش نمی بیند! انسان عطش رسیدن به عالی بودن را دارد! خوب بودن او را راضی نمی کند! اما خب بعضی از آدم ها هستند که بعد از رسیدن به یک موفقیت کوچک رشدشان را متوقف می کنند! این ها همان خوب ها هستند!

چرا خوب نباشیم؟! چرا خوب بودن خطرناک است؟!

جیم کالینز پاسخ شما را در کتابش داده است! خوب بودن باعث توقف شما می شود! باعث می شود شما قانع باشید! بیایید مثال بزنیم! وارن بافت را در نظر بگیرید ، پیرمرد باهوش و ثروتمندی که برای سال های طولانی جز ۳ رتبه اول ثروتمندترین افراد دنیا بود و هست! بافت یک معامله گر در بازار بورس بود! او توانست در جوانی ثروت بسیاری از راه خرید و فروش سهام بدست بیاورد! آنقدر که یک زندگی معمولی را اداره کند ، ازدواج کند و بچه دار شود! بافت اما متوقف نشد! یک ریسک بزرگ متحمل شد و مقدار زیادی از سهام شرکت برکشایر هاتاوی را خریداری کرد! حالا شاید بگویید خب این ریسکش کجا بود؟ برکشایر هاتاوی شرکتی در آستانه ورشکستگی بود! قیمت سهامش افت وحشتناکی داشت و هیچکس قیمتش را حتی نگاه هم نمی کرد! اما بافت می خواست عالی باشد! او صاحب شرکت شد! مدیرش را عوض کرد و در یک کلام شرکت را کوبید و دوباره ساخت! حالا برکشایر هاتاوی یکی از مشهورترین بزرگ ترین شرکت های دنیا است! سهامش قیمتی وحشتناک دارد و سودهای عالی ای نصیب سهامدارانش کرده است!

از خوب به عالی

نظم ، اساس و پایه

جیم کالینز ساختمان کتابش را بر پایه ای محکم بنا کرده است: نظم! او در از خوب به عالی سه نوع نظم را نام می برد و به بررسی آن ها می پردازد: تفکر منظم ، عملکرد منظم و افراد منظم. جیم کالینز می گوید در راه عالی شدن باید یک سری کار ها را انجام دهیم و از یک سری کار ها دوری کنیم! باید به فکر خود نظم دهیم ، تا زمانی که فکرمان آشفته باشد رسیدن به موفقیت مسخره به نظر می آید! نظم به ما کمک می کند تا نه تنها به عالی بودن برسیم بلکه در آن موقعیت پایدار بمانیم! بودند فرد های بسیاری که به درجات بالا رسیده اند اما نتوانسته اند خود را در همان جایگاه نگه دارند!

خلاصه ای از راهکارهای عالی شدن که در کتاب از خوب به عالی مطرح شده اند

افراد درست باید در جایگاه درست مختص به خودشان قرار بگیرند:

انیشتین یک جمله زیبا و مشهور دارد ، او می گوید هر کسی یک نابغه است! ولی اگر یک ماهی را از روی توانایی اش در بالا رفتن از درخت قضاوت کنی ، آن ماهی تمام عمرش را با این باور زندگی خواهد کرد که یک احمق است! نیازی به توضیح بیش تر هست؟

با حقیقت رو به رو شوید:

از قدیم همیشه گفته اند که حقیت تلخ است! یک مثل جهان شمول! اما نمی شود از حقیقت فرار کنیم! باید با آن رو به رو شویم! جان کالینز می گوید اگر در یک روستای بدون امکانات زندگی می کنی و اهدافی بزرگ در سرت داری باید این حقیقت را قبول کنی که تو امکانات آن فرد در الهیه تهران را نداری! اما باید شرایط را مدیریت کنی ، نباید بگذاری تخم مرغ زندگی ات از بیرون بشکند! زیرا باعث از بین رفتنت می شود! باید سعی کنی از داخل تخم مرغ زندگی ات را بشکنی تا یک زندگی جدید را آغاز کنی!

یک رهبر فروتن و مدیر باشید:

یک رهبر به معنای واقعی کلمه هیچ گاه منم منم نمی کند! او اگر موفقیتی هم بدست اورده باشد با فروتنی ان را به تلاش دیگران نسبت می دهد. شما باید به عنوان یک رهبر مسئولیت پذیر باشید و اشتباهاتتان را با آغوش باز بپذیرید. یادتان نرود که رسیدن به هدف نباید چشمانتان را کور کند! نباید عجله کنید! صبر داشته باشید! بهترین افراد را انتخاب کنید! جاه طلب باشید!

در مسیر موفقیت پایدار بمانید:

این قانون برای تمام کارها و تمام هدف ها صدق می کند! نگه داشتن یک دوست خوب مهم تر از پیدا کردن آن است! استفاده درست از ثروت و نگه داشتن ان مهم تر از رسیدن به آن است! پایدار ماندن در مسیر موفقیت مهم تر از رسیدن به موفقیت است! پس برای عالی بودن باید در مسیر موفقیت پایدار بمانید! شاید در ظاهر ساده بیاید اما نکته بسیار مهمی است!

کتاب از خوب به عالی را بخوانیم؟

نیکی و پرسش؟ فکر می کنم عنوان پرفروش ترین کتاب بخش مالی و تجاری آمازون کافی باشد تا سراغ این کتاب بروید (حتما می دانید که امازون هم بزرگ ترین کتاب فروشی جهان است). این کتاب بعد از تحقیقات یک گروه ۲۱ نفره به مدت ۵ سال نگاشته شده است! اشتباه نکنید ، از خوب به عالی مانند هزاران کتاب رسیدن به موفقیت دیگر عمه ملوک هم آن ها را خوانده نیست (از همان ها که کیلویی در نمایشگاه های کتاب می فروشند!) این کتاب به صورت علمی و درست به مسائل پرداخته پس از این نظر خیالتان راحت باشد.

از خوب به عالی سال ۲۰۰۱ منتشر شده و حدود ۴۰۰ صفحه دارد. این کتاب جوایز زیادی را درو کرده است. هم چنین ترجمه های بسیار خوبی هم در ایران از آن موجود می باشد. شاید تصور کنید که این کتاب فقط مناسب مدیران و کارآفرینان است اما قطعا این طور نیست! این کتاب می تواند برای هر کسی راهگشا باشد و کمک کند تا به اهداف دلخواهش برسد.

در مورد جیم کالینز نویسنده کتاب از خوب به عالی

جیم کالینز ۶۱ سال دارد و متولد سال ۱۹۵۸ است. او در نگارش ۶ کتاب دیگر در زمینه مدیریت موفق شرکت داشته است که همگی جز پر فروش ترین کتاب ها در این زمینه هستند. جالب است بدانید که جیم کالینز ۴۰ سال سابقه صخره نوردی دارد! شاید در نگاه اول زیاد مهم نباشد اما کسی که برای سال های متمادی از صخره های سخت بالا رفته و با آن ها جنگیده است نوشتن در مورد موفقیت کمی آسان تر است!

در مسیر تعالی باشید…

مراکز خرید کتاب از خوب به عالی:

۱-فیدیبو

۲- دیجی کالا

۳- کتابراه

۴- آمازون

کتاب های دیگر را نیز مطالعه کنید:

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.