معرفی کتاب تبدیل رویا به ثروت اثر مایکل مسترسون

معرفی کتاب تبدیل رویا به ثروت اثر مایکل مسترسون

واقع گرایی اصلی ترین ویژگی کتاب تبدیل رویا به ثروت هست! حتما تا به حال در فضای مجازی یا اگر کتابخون باشید در کتاب های بسیاری صحبت های افرادی رو دیده یا خوانده اید که بلندپروازانه از موفقیت ، میلیاردر شدن ، کارآفرین شدن و امثال این ها صحبت می کنند! شما هم جوگیر شده و تصمیم می گیرید تا بلافاصله موفق بشید!

آن افراد به شما می گویند بلندپرواز باش! به محدودیت فکر نکن! قانع نباش! تو می تونی حتی اگر بدبخت ترین فرد روی زمین باشی! اما شما باید واقع بین باشید!

این ها خلاصه ای از حرف هاییه که مایکل مسترسون در کتابش یعنی تبدیل رویا به ثروت می خواد بزنه! با ما همراه باشید تا بدونیم چطوری باید واقع گرا باشیم و به موفقیت هم برسیم؟!

بپر بپره! بپر!

به یاد دارم کلیپ یکی از سخنرانان انگیزشی رو می دیدم که با هیجانی وصف ناشدنی داد و فریاد می کرد! کار به جایی کشید که نمی تونست خودش رو نگه داره و شروع به پریدن کرد و همین طور هم حرف هایش رو می زد!

عرق هایش شُرشُر می ریختند اما لحظه ای نمی ایستاد! تماشاگران هم با او دم گرفته بودند و فضا به طرز عجیبی جالب بود! به طوری که هر کسی رو در اون سالن می نشوندی قطعا در اون لحظه می رفت روی ابرها!

اما آیا این طرز از سخنرانی درسته؟ انگیزه ایجاد می کنه؟! کارآمده؟!

شما نه ایده ای برای شروع کسب و کار دارید و نه سرمایه آنچنانی! اون مقدار سرمایه تان رو هم اگر بخواید به شروع کسب و کار اختصاص بدهید در مخارج روزانه زندگی تون می مانید!

اما به اون سالن می رید و سخنان مربی انگیزشی جهشی رو گوش می دهید! به همراهش بالا و پایین می پرید! به طرز وحشتناکی آدرنالین در خونتون ترشح می شه!

همون جا خودتان رو سوار بر جت شخصی تون تصور می کنید! سخنران انگیزشی از شما می خواد تا بلیط شرکت در جلسه بعدی رو همین جا پیش خرید کنید! شما هم بلافاصله این کار رو می کنید!

به شما می گه مبلغی که اکنون خرج می کنید در برابر چیزی که بعدها دریافت خواهید کرد ناچیزه! این هیجان تا چند روز با شما خواهد موند!

طعم تلخ حقیقت!

ماه ها به جلسات سخنران انگیزشی می روید و بعد از اتمام آن ها می خواید کسب و کارتان رو شروع کنید ، اون هم با هیجان تمام! چند روز از آخرین جلسه می گذره!

نگاهی به یادداشت هایی می کنید که از صحبت های سخنران برداشته اید. چرنده! چرند محض! اون فقط به شما ماهی داده! اما چیزی که شما نیاز داشتید تا دریافت کنید آموزش ماهیگیری بود!

اون تنها شما رو سرحال می آورد! شما در جلساتش از واقعیت جدا می شدید و در رویاها سیر می کردید! برای همین خوشحال بودید! اما حالا طعم تلخ حقیقت رو حس می کنید!

بذارید یه مثال جالب براتون بزنم! شما می خواید تو یک مسابقه شنا شرکت کنید و مربی انگیزشی هم کنارتون ایستاده ، شما شنا کردن رو بلد نیستید و از مربی توقع دارید تا بهتون یادش بده!

اما اون فقط شما رو تشویق می کنه! تنها کاری که خوب بلده تشویق کردنه که اتفاقا به بهترین شکل ممکن هم کارش رو انجام می ده! شما هم جوگیر می شین و به طرز عجیبی انگیزه می گیرین!

بدون این که شنا بلد باشین می پرین تو آب و شروع می کنین به دست و پا زدن! چشمتون به جایگاه خالی مربی میفته و بیش تر وحشت می کنین …..

تمام افراد موفق کله خراب بوده اند!

یک تصور غلط بین مردم وجود داره و اون اینه که افرادی که به موفقیت رسیده اند بسیار کله خراب بوده اند! یعنی بدون این که حقایق رو ببینند و به شرایط توجه کنند دنبال موفقیت دویدند!

اونا حتی فکر شکست رو هم به ذهنشان راه نمی داده اند! مسترستون در کتاب تبدیل رویا به ثروت می گه که اصلا چنین چیزی امکان پذیر نیست!

امکان نداره فردی بدون توجه به امکان شکست یا مشکلات و واقع گرا نبودن بتونه به موفقیت دست پیدا کنه!

به شما می گن هر چقدر شرایط سخت تر بود تو بیش تر جون بکن! تسلیم نشو! درسته نباید تسلیم شد اما باید واقعیت رو هم دید! گاهی اوقات بهترین کار اینه که هیچ کاری نکنی!

برای مثال سهام خریدن در بازار بورس! اگر شما یک سهم بد رو خریدید نباید انتظار داشته باشید که اون سهم رشد کنه! افراد مختلف بهتون می گن که ناامید نباش ، صبر کن و …. اما گاهی اوقات صبر کردن هم فایده نداره!

خانه از پای بست ویران است! باید واقع گرا باشید و قبول کنید که سهم بدی رو خریداری کردید و پس از بررسی های لازم بفروشیدش و با یک سهم خوب عوضش کنید.

پل های پشت سرتون رو خراب نکنید!

چند وقتی می شه که بازار بورس به رونق بسیار خوبی دست پیدا کرده و افراد بسیار زیادی هم واردش شدند! البته که با توجه به تورم ، رشد بازار بورس طبیعیه!

کارمندان بسیاری داریم که زمان کارشون رو به معامله در بورس اختصاص می دن و  یا حتی از شغل شون کناره گیری کردند تا به طور کامل در بورس فعالیت کنند!

با این کار فقط پل های پشت سرشان رو خراب می کنند! چون ممکنه بازار بورس ریزش داشته باشه یا این که سهم بدیو بخرن و روز به روز از ارزش پولشون کم بشه و بلوکه بمونه!

مسترسون در کتاب تبدیل رویا به ثروت می گه باید محتاط باشید! اوقات فراغتتون رو به شغل موردعلاقه اختصاص بدید و شغل اصلی تون رو هم حفظ کنید! شاید در کار جدیدتون موفق نشدید و شکست سختی خوردید!

نیاز به سرمایه ای دارید تا بخواید دوباره برای رسیدن به هدفتون تلاش کنید! و اون سرمایه می تونه از شغل اصلی تون دوباره بدست بیاد. بله ، نباید انتظار داشته باشید که همون دفعه اول به بالاترین قله برسید! ممکنه چندبار شکست رو به طرز سختی تجربه کنید!

مگه بیل گیتس درس خوندن رو رها نکرد؟!

یکی از مثال های بزرگ سخنرانان انگیزشی دوهزاری (!) بیل گیتسه! اونا می گن بیل گیتس درس خواندن رو رها کرد تا به موفقیت و هدفش برسه! البته که درس خوندن خیلی کم باعث موفقیت (موفقیت داریم تا موفقیت!

این که عمه نرجس و خاله کلثوم بگن قربون پسر مهندسم برم ، موفقیت به حساب نمیاد! برای آدم نون و آبم نمی شه! آدمی که با فوق لیسانس و دکترا کار پیدا نمی کنه ، این حرفا به دردش نمی خوره!)

افراد شده و کسی هم منکرش نیست! اما کسی که نمی دونه می خواد چه کاری انجام بده و برنامه ای هم نداره ، نباید درس خوندن رو رها کنه!

بیل گیتس با این که می دونست می خواد چه کاری انجام بده و استعداد و پتانسیلش رو هم داشت ، باز هم درس رو به طور کامل رها نکرد! فقط مرخصی ترمی گرفت! تا اگر در کارش موفق نشد راه برگشتی هم داشته باشه! البته که بیل گیتس هیچ وقت برنگشت و در راهش به طرز وحشتناکی موفق شد!

بعدها از همون دانشگاه دکترای افتخاری گرفت تا خدایی نکرده بی مدرک نمونه! (مردم چی می گن؟!) آدم های موفق از نگاه مایکل مسترسون بی کله نیستند! اونا حساب شده کار می کنن!

یعنی تمام حرف هایی که قبلا شنیدیم چرت بود؟!!

صفحات انگیزشی بسیار زیادی در فضای مجازی وجود دارند که از سخنران های مشهور و معروف که ثابت شده هم هستند ، ویدئو و متن می ذارن. یعنی تموم اون ها حرف مفته؟! فقط برای اینه که انگیزه لحظه ای به ما بده؟

پاسخ منفیه! هر ادمی روحیه مخصوص به خودش رو داره! ممکنه یه نفر تحمل و صبر بسیار بالایی داشته باشه اما یک نفر دیگه نه! قرار نیست برای همه یه نسخه بپیچیم! هم اون کلیپ ها و متن ها نیازه و هم کتابی مثل کتاب تبدیل رویا به ثروت مایکل مسترسون!

پس به روحیه خود شما بستگی داره که کدوم یکی از اینا رو انتخاب کنید. اگر اهل ریسک نیستید و می خواید آروم آروم و با اطمینان جلو برید کتاب تبدیل رویا به ثروت می تونه بهترین انتخاب برای شما باشه.

محتاط بودن آسان است یا سخت؟!

اگر شما روحیه ریسک پذیری ندارید باید بگیم که متاسفانه سختی های زیادی رو متحمل می شید! البته که این سختی ها بعدا به آسونی تبدیل می شن! ممکنه یه فرد از هیچ ریسکی نترسه و در نهایت هم موفق نشه!

اونجاست که اون باید سختی بکشه! اما شما به عنوان یه فرد محتاط باید چندین برابر بقیه در هفته کار کنید! چون می خواید هم شغل اصلی تون رو حفظ کنید و هم در کنارش کسب و کار جدیدتون رو جلو ببرید!

خانواده باید با شما همراه باشن و کمکتون کنن! از استراحت و وقت های تفریح هم باید بگذرید!

بالاخره محتاط بودن هم هزینه داره! اما در عوض زمان موفقیت پاداشتون رو دریافت می کنید! دیگه لازم نیست بگیم که هیچ موفقیتی بدون سختی کشیدن به دست نمیاد!

حالا می شه از راه های مختلف بدستش آورد. با ریسک کردن و حرص خوردن از این که یه وقت سرمایتون از بین نره یا با گذاشتن زمان زیاد و گذشتن از خوشی ها!

سرفصل های کتاب تبدیل رویا به ثروت

تصمیم گرفتیم تا در هر معرفی کتاب سرفصل های کتاب مورد نظر رو براتون بنویسیم تا مروری بر اون ها داشته باشید و بدونید چه چیزی رو قراره بخونید. سرفصل ها کمک بسیار زیادی می کنند تا با یک کتاب آشنا بشیم البته که نباید تنها ملاک قضاوت ما باشند.

مقدمه: کارآفرینی؛ چی هست و چی نیست؟

فصل ۱: کارآفرین محتاط واقعا کیست؟

فصل ۲: اولین پرسشی که باید پاسخ داده شود

فصل ۳: برای آن که یک کارآفرین محتاط موفق باشید به چه چیزی نیاز دارید؟

فصل ۴: شروع کسب‌ و‌کاری جدید : بر ترس‌ تان غلبه کنید و دست به کار شوید

فصل ۵: وقتی معجزه می‌ شود که فوق ‌ستاره‌ها را استخدام کنید

فصل ۶: هنر برقراری ارتباطات تجاری را یاد بیاموزید

فصل ۷: چگونه نابغه‌ی بازاریابی شوید؟

فصل ۸: در دست گرفتن کنترل کسب ‌و کار درحال رشدتان

فصل ۹: رهبری: چشم‌اندازتان را زنده نگه ‌دارید

فصل۱۰: کسب ‌و کارتان را مانند یک ماشین ‌مونتاژی بسازید

خلاصه بخشی از کتاب تبدیل رویا به ثروت و کمی توضیح

در بخشی از کتاب تبدیل رویا به ثروت مایکل مسترسون به زندگی فیلیپ نایت می پردازه. مردی که کارخانه نایک رو تاسیس کرد. او در رده بندی ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۱۸ رتبه ۲۸ رو بدست آورد!

فیل نایت ثروت هنگفت ۳۰ میلیارد دلاری اش رو نه از سرمایه گذاری بدست آورده و نه از راه تکنولوژی ، نایت تنها و تنها در زمینه کارافرینی موفق شده!

زمانی که فیل در سن نوجوانی قرار داشت مجبور بود تا با کفش هایی ارزان اما بی کیفیت مسابقه بده! پس تصمیم گرفت تا خودش کفشی با کیفیت با قیمت ارزان تولید کنه!

  در دوران دانشجویی پروژه ای با این موضوع انتخاب کرد و تصمیم گرفت تولید کفش خودش رو در ژاپن آغاز کنه. به این دلیل که هزینه های کم تری براش داشت. تولید انجام شد و بعد از اون هم بازاریابی در خود آمریکا صورت گرفت.

کم کم نایک تونست غول های زمان خودش رو کنار بزنه و خودش رو به عنوان یک برند مطرح و ثابت شده جا بندازه.

مسترسون در کتاب تبدیل رویا به ثروت از فیلیپ نایت به عنوان یک کارآفرین محتاط و موفق یاد می کند. اما همون طور که قبلا گفتیم افرادی هم در جبهه مقابل قرار دارند!

برای مثال ری کراک موسس رستوران های زنجیره ای مک دونالد که تقریبا در تمام جهان شعبه دارد و شهرتش روز به روز بیش تر می شه ، یک جمله معروف داره ، که می گه: اگر ریسک پذیر نیستید ، خودتان را از از کسب و کار ها کنار بکشید!

اگر نظر من را بخواهید بهترین کار همان میانه روی کردن است! سعی کنید هم ریسک پذیر باشید و هم محتاط! نه از اون ور بودم بیفتید و نه از این ور بوم!

فوق ستاره ها را استخدام کنید!

بخشی دیگه از کتاب تبدیل رویا به ثروت در مورد استخدام بهترین افراده. اگر گمان کردید که مایکل مسترسون در کتاب تبدیل رویا به ثروت تنها می خواد از چگونه محتاط بودن صحبت کنه ، سخت در اشتباه هستید. نویسنده کتاب تبدیل رویا به ثروت یک نقشه راه کامل رو براتون ترسیم کرده. مسترسون می گه نه تنها باید خودتان بهترین باشید بلکه باید بهترین ها رو به استخدام خودتون دربیارید!

برای مثال در زمینه تولید محتوا بهترین فرد رو انتخاب کنید و برای بازاریابی و حسابداری هم همین طور. توجه داشته باشید که یک کارمند عالی بهتر از سه کارمند بد یا متوسطه!

پس در زمینه استخدام خساست به خرج ندید و سعی کنید بهترین ها رو با مزایایی خوب در مجموعه تون داشته باشید.

اما چالش بعدی شما حفظ این فوق ستاره هاست. باید از اونا تعریف کنید و نقدهاتونو در خلوت بهشون بگید. به کارمنداتون پاداش بدید و اونارو تشویق کنید. بهترین سرمایه نیروی انسانیه و بهترین سرمایه گذاری می تونه سرمایه گذاری روی انسان ها باشه. مسترسون می گه اگر به کارمندانم اطمینان نمی کردم ، به اونا احترام نمی گذاشتم و کم تر از ارزشی که داشتند بهشون حقوق می دادم الان ثروتمند نبودم!

اگر می خواستم تنها بر روی خودم سرمایه گذاری کنم و پولی خرج نکنم الان بسیار فقیر بودم! پس یکی دیگه از عوامل ثروتمند شدن در هر زمینه ای (ثروتمند شدن تنها از لحاظ مالی معنی نداره!

شما می توانید از لحاظ علمی هم ثروتمند باشید!) استخدام بهترین افراد و رفتار خوب با آن هاست.

اگر در یک اتاق شما از همه باهوش تر هستید ، اتاقتونو عوض کنید!

سعی کنید همیشه با افرادی کار کرده و روابط تجاری برقرار کنید که یا در سطح شما باشند و یا حتی از شما باهوش تر و سخت کوش تر باشند! کار کردن با افرادی که سطحی پایین تر از شما دارند باعث می شه تا شما هم مثل اونا بشید!

پس اگر در یک اتاق شما از همه باهوش تر هستید ، اتاقتون رو عوض کنید!هر چقدر هم که باهوش بودن لذت بخش باشه و دیگران شما رو تحسین کنند!

بذارید مثالی بزنم تا بهتر مطلب براتون جا بیفته. اگر شما در یک کلاس باهوش تر از دیگران باشید و معدلتون اختلاف بسیار زیادی با بقیه داشته باشه ، به هوش تون می نازید و زیاد سعی نمی کنید تا بهتر بشید!

اما اگر در کلاس دیگه ای باشید که رقابتتون با دیگران خیلی نزدیکه یا حتی دوستاتون از شما باهوش تر هستند ، تلاشتون رو بیش تر می کنید تا با اونا هم سطح بشید!

باید با سودتون چیکار کنید؟!

فرض کنید کسب و کار شما تا حدودی با موفقیت جلو رفته و به سوددهی رسیده! حالا باید با سودتون چیکار کنید؟!

کلا برداشتش کنید و برید دنبال عشق و حال؟! این طوری که دیگه داستان به پایان می رسه و دیگه ادامه راهی وجود نداره! اصلا به سودتون دست نزنید و به تلاش ادامه بدید؟!

باید خیلی سرسخت و صبور باشید که بعد از اون همه تلاش و به ثمر نشستن پروژه هاتون ، نخواید یه لذتی از سودتون ببرید!

یا طبق معمول راه تعادل رو طی کنید؟ طبق دستور کتاب شما باید با خودتون فکر کنید و بببینید به عنوان یک مدیرعامل شایستگی دریافت چه حقوقی رو دارید؟

یا حتی پاداش! اگر هم کار بیش تری از یک مدیر عامل انجام می دید ، اون رو هم محاسبه کنید و به همون مقدار مبلغ مورد نظر رو از سودتون برداشت کنید و بقیه رو بذارید برای پیشرفت بیش تر کسب و کارتون!

و اما در مورد خود نویسنده!

حالا سوالی که پیش میاد اینه که آیا خود نویسنده کتاب تبدیل رویا به ثروت یعنی مایکل مسترسون که تمام کتاب ها و صحبت های انگیزشی دیگه رو نقض کرده ، با محتاط بودن به جایی رسیده یا نه؟ جواب مثبته!

مسترسون ده ها شرکت با ارزشی بیش تر از ۵۰۰ میلیون دلار ایجاد کرده و از موفق ترین ناشرها در زمینه کتاب ها چاپی و الکترونیکی در آمریکای شمالی محسوب می شه! مسترسون از ۱۴ سالگی پول درآوردن رو شروع کرده و شکست های بسیاری رو هم متحمل شده اما از تلاش کردن دست برنداشته!

پس می بینید که خود ایشون به عنوان یک کارآفرین محتاط تونسته موفق بشه! خیلی مهمه که صحبت های فردی رو بخونی و بخوای ازش استفاده کنی که خودش به اون حرف ها عمل کرده باشه!

جالبه بدونید که آقای مسترسون با این که ثروت زیادی داره اما هنوز علاقمنده تا کسب و کارهای کوچیک رو پیدا کنه و اونا رو رشد بده.

خودش می گه که از لحاظ مالی بی نیازه اما به نظرش ثروت برای یک انسان ارزش محسوب نمی شه! دقت کنید این حرف رو کسی می زنه که کلی تلاش کرده تا به این درجه برسه.

آقای مسترسون دوست داره هنوز هم کار کنه و کمک کنه تا کسب و کارهای کوچیک بدون کمترین ریسک به موفقیت برسند.

در مورد مترجم

مترجم این کتاب آقای ژان بقوسیان هستند که در زمینه کارآفرینی هم تجربه بسیار زیادی دارند. بقوسیان در مورد کتاب تبدیل رویا به ثروت می گوید:

در مورد کارآفرینی و موفقیت در کسب ‌و‌ کار کتاب‌ های بسیار زیادی وجود دارد. مشکل اینجاست که نویسندگان این کتاب‌ها خودشان کارآفرینان موفقی نبوده‌اند. شاید در بهترین حالت یک کسب ‌و ‌کار راه‌اندازی کرده ‌اند و سپس کتابی نوشته ‌اند، یعنی در زمینه‌های مختلف تجربه ندارند.

گروهی دیگر آمده‌اند و شرکت‌های موفقی مثل گوگل و مایکروسافت را بررسی کرده‌اند تا رازهای موفقیت در کسب‌و‌کار را بیایند. ولی برای بسیاری از کارآفرینان تازه‌کار و کسب ‌و‌ کارهای کوچک، فایده‌ای ندارد که بخواهند از گوگل ، مایکروساف ، آمازون و … الگو بگیرند به این دلیل که نه بودجه بزرگی مانند آن ها دارند نه نیروی انسانی کافی.

وقتی کتاب «تبدیل رویا به ثروت» را خواندم بلافاصله به این نتیجه رسیدم که کتاب را ترجمه کنم. دیدگاه‌های نویسنده کتاب بسیار به من نزدیک بود. نویسنده اعتقادی به انجام ریسک‌های بزرگ و بی حساب ندارد.

همچنین نکته‌ای که سال‌ها آموزش داده ‌ام را به خوبی توضیح می‌دهد: برای موفقیت در کسب‌و‌کار دنبال ایده‌های بسیار جدید و رویایی نباشید. اجرای قوی یک ایده بسیار مهم ‌تر و تعیین ‌کننده ‌تر است.

شاید بهترین کتابی که یک کارآفرین ایرانی در شرایط فعلی می‌تواند بخواند و اجرا کند این کتاب باشد. البته اگر هنوز کارمند هستید و می‌خواهید وارد دنیای کارآفرینی شوید خواندن کتاب تبدیل رویا به ثروت برایتان الزامی است.

نقشه راه یک محتاط برای محتاطان!

اگر هنوز مردد هستید که این کتاب تبدیل رویا به ثروت را بخوانید یا نه باید بگوییم که حتما این کار را انجام دهید زیرا تبدیل رویا به ثروت یک نقشه راه کامل برای شماست و می تواند بسیار کمک کننده باشد.

ارزش این کتاب قطعا چند برابر مبلغی است که برایش می پردازید. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و مطالبی را هر چند کم هم آموخته باشید.

سعی کنید همیشه در را موفقیت قدم بردارید و متوقف نشوید! اگر شکست خوردید دوباره برخیزید و اگر به موفقیت رسیدید تلاش کنید تا موفقیت های بیش تری را به چنگ آورید.

در مسیر تعالی باشید…

مراکز خرید کتاب اثر مرکب:

۱-دیجی کالا

کتاب های دیگررا نیز بخوانید:

۱-معرفی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

۲-معرفی کتاب از خوب به عالی نوشته جیم کالینز

۳-معرفی اثر مرکب نوشته دارن هاردی

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

ورود و عضویت در سایت