دیجی کالا یک مرکز نمونه کارآفرینی

زندگی نامه برادران حاجی محمدی

رفع نیازهای مردم یکی از رازهای ثروتمند شدنه! البته رازی که فاش بشه که دیگه راز نیست! ولی خب پیدا کردن نیاز مردم و رفع اون خیلی سخته! کار هر کسی نیست! افرادی مانند هنری فورد ، بیل گیتس ، جف بزوس و اصلا چرا راه دور بریم در همین ایران خودمون برادران دوقلوی حاجی محمدی این کار رو انجام دادند! و دیجی کالا را متولد کردند.

البته واضحه که نه در حد اون غول های خارجی! ولی خب خودتون بهتر می دونید که اینجا ایرانه! و سختی انجام کارهای بزرگش در اینجا چند برابره! با ما در مقاله زندگی نامه برادران حاجی محمدی همراه باشید تا داستان تاسیس بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی ایران را بفهمید و اگرم دلتون خواست و شد یه چیزایی هم یاد بگیرید!

دیجی کالا

شناسایی نیاز!

داستان تاسیس فروشگاه اینترنتی دیجی کالا از حدود ۱۶ سال پیش شروع شد! زمانی که برادران حاجی محمدی که علاقه بسیار زیادی به عکاسی داشتند می خواستند یه دوربین ۱ میلیون تومنی بخرن (دیگه نگم که ۱ میلیون تومن اون موقع خیلی بوده!) بعد از کلی جستجو در اینترنت و بازار بالاخره دوربین مد نظرشون رو از یه مغازه خریدن. اما بعد از کمی استفاده و مشاهده عکس های بی کیفیتی که دوربین می گرفت ، متوجه حقیقت تلخی شدند! لنز دوربین دسته دوم بود و فروشنده دوربین رو بهشون انداخته بود! اینجا بود که فکری در ذهن هر دوتاشون (یا شایدم یکیشون! از کجا معلوم! والا اطلاعات ما انقدرها هم دقیق نیست!) جرقه خورد!

و رفع اون!

منظور از اون ، نیازه که در تیتر قبلی هم بهش اشاره کردیم! آخه فامیل رئیس جمهور کره شمالی هم اونه (کیم جونگ اون)! گفتیم یکم مزه هم بریزیم بد نیست! خلاصه برادران حاجی محمدی تصمیم گرفتند تا یه فروشگاه اینترنتی تاسیس کنند!

تا مشتری ها بتونند در اون جنس رو کاملا مشاهده کنند و از همه لحاظ بشناسنش و بعد خریدشون رو انجام بدند. اگر زندگی نامه جف بزوس (که مقاله اش هم در سایت موجوده) رو خونده باشید حتما می دونید که ثروتمندترین فرد حال حاضر جهان هم اقدام به شناسایی نیاز مردم و رفع اون کرد (آقا منظور از اون ، رئیس جمهور کره شمالی نیست!)

گریزی به زندگی نامه ثروتمندترین فرد جهان

جف بزوس بعد از بررسی های بسیار متوجه شد که یک نقص بزرگ در اکثر فروشگاه های اینترنتی وجود داره و اون نبود یک مجموعه کتاب درست و حسابی و کامل برای فروشه! دلیلش هم این بود که فروشگاه ها حوصله درست کردن یک دسته بندی با تمام جزئیات و توضیحات برای کتاب ها نداشتند و این کار براشون خیلی هزینه بر بود!  جف بیزوس این نیاز رو تشخیص داد و تلاشش رو برای رفع اون شروع کرد. تلاش برای تاسیس یک فروشگاه کتاب آنلاین کامل. اینجا بود که آمازون متولد شد! البته آمازون تنها در زمینه کتاب فعالیت نکرد و همین طور که الان می بینید به یک غول تبدیل شد!

دیجی کالا

و اما نمونه داخلی آمازون!

خیلی خوش بینانه اس که بخوایم دیجی کالا رو با آمازون مقایسه کنیم! ولی خب با توجه به شرایط سختی که در کشور حاکمه ، راه اندازی چنین استارتاپی واقعا شجاعت می خواد و قابل تقدیره! برادران حاجی محمدی در سال ۸۵ با ۵ نفر کارمند (دو تولیدکننده‌ محتوا ، یک مسئول خرید ، یک حسابدار و یک پیک) دیجی کالا رو تاسیس کردند! زمانی که خبری از استارتاپ های فراوون اینترنتی و همه گیر شدن فضای مجازی نبود!

فروشگاه اینترنتی اصلا نمنه دی!

در اون بازه زمانی اگر به کسی می گفتی (در ایران البته!) می خوام فروشگاه اینترنتی راه بندازم می گفت: فروشگاه اینترنتی چی هست اصلا! فروشگاه اینترنتی اصلا نمنه دی! (با لحن رئیس جمهور دل ها ، محمود احمدی نژاد خوانده شود!) این که بماند بعضی ها اصلا نمی دونستن اینترنت چیه!

اگر بهشون می فهموندی اصلا اعتماد نمی کردند که بخوان اینترنتی خرید کنند! بنا بر این می شه گفت که تاسیس یک فروشگاه اینترنتی در اون زمان واقعا شجاعت می خواست که برادران حاجی محمدی این یه فقره رو بسیار داشتند (حالا این که فقره های دیگه ای مثال انصاف ، عدل و … رو دارند یا نه ما نمی دونیم! انشالله که دارند!)

موفق شدن ریسک کردن می خواهد! و ریسک کردن هم شجاعت!

دیجی کالا از مرحله ای که اکثر استارتاپ ها از آن عبور نمی کنند به سلامت گذشت! حالا کارکنانش به ۲۰۰ نفر رسیده بود و روزی تقریبا ۱ میلیارد تومان فروش داشت! حالا برادران حاجی محمدی به موفقیت رسیده بودند! دیجی کالا روز به روز مشهورتر شد تا جایی که الان بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی ایران است و روزانه به طور میانگین ۲ میلیون بازدید دارد! این سایت توانسته در رتبه سوم الکسا در ایران بایستد! هم چنین دیجی کالا برای ۲۲۰۰ نفر اشتغال زایی ایجاد کرده (بر اساس آماری که این شرکت در سال ۹۷ منتشر کرده است).

دیجی کالا

برادران حاجی محمدی ثروتمند بودند یا ثروتمند شدند!

بسیاری از مردم گمان می کنند برای شروع یک کسب و کار باید ثروتمند باشند! برادران حاجی محمدی تنها ۱۰ میلیون تومان سرمایه داشتند و با همین مبلغ بود که دیجی کالا را تاسیس کردند! البته دیجی کالا بعد از ۶ سال توانست سرمایه گذار پیدا کند و کسب کارش را گسترش دهد! اهمیت ایده ها این جا مشخص می شود! گاهی اوقات ایده ها میلیاردها دلار می ارزند اما اجرایی کردن شون هم مهمه! ایده ای که اجرایی نشه ، هر چقدر هم عالی باشه نتیجه ای نداره! برای همینه که می گیم برادران حاجی محمدی جاه طلب و شجاع بودند!

دیجی کالا تنها دیجی کالا نیست!

دیجی کالا اکنون زیر شاخه های بسیاری دارد که هر کدام برای خود غولی محسوب می شوند! دیجی استایل (فروشگاه لباس آنلاین ، فیدیبو (اپ و سایت فروش کتاب صوتی و الکترونیک) ، دیجی کالا نکست (نوآوری) ، سوپر مارکت دیجی کالا ، دیجی پی (سیستم یکپارچه پرداخت آسان بدون وارد کردن اطلاعات) ، دیجی کلاب (باشگاه مشتریان) و .. از جمله زیر مجموعه های دیجی کالا محسوب می شوند.

این نشان می دهد که برادران حاجی محمدی تنها به دیجی کالا بسنده نکردند و سعی کردند تا نوآوری انجام دهند! چیزی که رمز موفقیت هر استارتاپی است. هم چنین اهمیتی که برادران دوقلو به کتاب و کتاب خوانی می دهند هم قابل ستایش است. سرمایه گذاران زیادی را پیدا نخواهید که بخواهند سرمایه شان را در فروش کتاب صرف کنند ، دلیلش هم مشخص است چون مردم کتاب نمی خوانند و اگر هم بخوانند پولی برای خرید کتاب نمی دهند (پیدا کنید پرتقال فروش را)

دیجی کالا

هر شکست پلی برای پیروزی است (از این تیترهای کلیشه ای!)

همون طور که می دونید و می دونیم شرایط اقتصادی ایران بسیار بغرنجه! در این شرایط دوام آوردن واقعا کار سختیه! دیجی کالا هم از این شرایط سخت و تورم ها مصون نبود و آسیب دید. تعدادی از کارکنان دیجی کالا به استراحت دعوت شدند (!!!!!) و فروش این سایت کاهش یافت! اما دیجی کالا تونست خودش رو حفظ کنه و با طرح ها و جشنواره های مختلف مانند روز فروش اینترنتی ایران در شب یلدا (عجب پاردوکسی!!) ، جمعه سیاه (طفلکای غرب زده( ، فروش نوروزی و … در میدون باقی بمونه! هیچ استارتاپ موفقی نیست که شکست رو تجربه نکرده باشه! حالا می خواد غولی مثل آمازون باشه یا جوجه غولی مثل دیجی کالا! مهم عبور کردن از شکست ها و سخت پلی از اون ها برای رسیده به موفقیت های بیش تره.

احترام به مشتری ، رمز موفقیت تمام استارتاپ ها

دیجی کالا

مشتری هایی که از دیجی کالا خرید می کنند ، خیالشان راحت است که اگر کالای دریافتیشان مشکل داشت می توانند آن را پس بدهند! حتی اگر مشکل نداشت و صرفا مورد پسندشان نبود! البته تنها ۷ روز برای این کار فرصت دارند. دیجی کالا هم چنین به کسانی که برای اولین بار خرید می کنند ۲۵ هزار تومان تخفیف می دهد! شما می توانید در سایت دیجی کالا ، کالای مورد نظرتان را به طور کامل بررسی کنید و هم چنین نظر خریداران دیگر را هم در مورد آن کالا بدانند. دیجی کالا تخفیف های خوب هم می دهد ، هر روز کالاهایی در بخش شگفت انگیز دیجی کالا قرار می گیرند که عموما دارای تخفیف های خوبی هستند.

یکی دیگر مهم ترین فاکتورها نحوه تحویل اجناس به مشتری هاست که دیجی کالا در این زمینه هم عالی عمل کرده است. در سریع ترین زمان ممکن کالاها به دست شما می رسد و هم چنین بسته بندی کالا هم طوری است که به سفارش شما آسیبی نرسد. دیجی کالا در کلان شهرهای ایران نمایندگی دارد و اگر از این شهرها سفارش کالا بدهید در کم تر از  24 ساعت به دستتان خواهد رسید. هم چنین اگر مبلغ خریدتان بالاتر از ۱۵۰ هزار تومان باشد مبلغ پیک برای شما رایگان محاسبه می شود.

دیجی کالا

محتوای خوب ، ضامن رشد

جالب است بدانید که خود برادران محمدی یکی از دلایل رشدشان را تولید محتوای خوب می دانند! محتوا تاثیر بسیار زیادی در متقاعد کردن مشتری به خرید دارد. دیجی کالا حتی سایتی با عنوان دیجی کالا مگ دارد که در آن اخبار به روز در حوزه سرگرمی ، تکنولوژی و … قرار می دهد. هم چنین افراد بسیار زیادی هم در زمینه تولید محتوا برای کالاهای دیجی کالا فعالیت می کنند. بدین صورت که مشخصات و توضیحاتی درباره کالاها می نویسند. جالب است بدانید که یکی از شعارهای دیجی کالا از همان ابتدا این عبارت بوده: Content is The King به معنی محتوا پادشاه است! هم اکنون دیجی کالا این شعار را تغییر داده و حتی آن را بر دیوارهای بخش تولید محتوایش حکاکی کرده است: Content is not King, It is the Kingdom ، محتوا پادشاه نیست ، پادشاهی است!

 هیچ کسب و کار و استارتاپی بدون محتوا نمی تواند به موفقیت برسد! اصلا بگذارید این طور بگویم قدرتی که قلم دارد غیر قابل وصف است! (انتظار داشتین چیزی غیر از این بگم؟! ناسلامتی خودم نویسنده ام! باید از کارم تعریف کنم!) برادران محمدی این را خوب می دانستند و حتی در همان ابتدای کار هم هیچ کالایی را بدون معرفی و مشخصات خوب در سایت قرار نمی دادند. دیجی کالا تنها به محتوای متنی هم بسنده نکرد و رسانه ای تحت عنوان رسانه تصویری دیجی کالا تاسیس کرد. کلیپ های بررسی کالاها و هم چنین دیگر محتواهای تصویری در این رسانه قرار می گیرد تا اطلاعات مخاطب را بالا ببرد.

دیجی کالا

موفق ماندن به اندازه موفق شدن سخت است!

حفظ کیفیت کاری بوده که دیجی کالا در آن موفق بوده است. البته تمام این تعریف ها به این معنا نیست که این شرکت مشکلی نداره و همه چی گل و بلبله! نه! مشکلاتی هم بوده و حتی اتهاماتی به این شرکت زده شده که رقیب خودش رو از میدون به در کرده و با بی رقیب شدنش دیگه آون کیفیت همیشگی رو نداره! اما اگر بخوایم دید کلی داشته باشیم باید بگیم که دیجی کالا تونسته نسبتا همون کیفیتش رو حفظ کنه. منظور حفظ کیفیت در تمام زمینه هاست نه صرفا در زمینه ای به خصوص. برای مثال ممکنه کیفیت کالاهای این سایت افزایش پیدا کرده باشه اما قیمت ها هم چند برابر شده باشه! در صورتی که قیمت باید متناسب با کیفیت کالا بالا یا پایین بره.

دیجی کالا

عطشی پایان ناپذیر برای موفقیت

همون طور که گفتیم برادران حاجی محمدی عطشی پایان ناپذیر برای کسب موفقیت های بیش تر دارند! آپشنی که خصیصه افراد موفقه. اونا می خوان روز به روز کسب و کارشون رو بیش تر گسترش بدن و ایده های جدیدتری رو اجرایی کنند. طبق برآورد که مجله ها و سایت های معتبر خارجی داشتند ، ارزش دیجی کالا چیزی حدود ۱ میلیارد دلاره (البته این برآورد به روز نیست)! این رقم با دلار ۱۶۰۰۰ تومانی می شود چیزی حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان (یعنی تقریبا ۵ برابر مبلغ اختلاس برادر خاوری!) ! خود برادران محمدی اعتقاد دارند که ارزش شرکتشون چیزی به مراتب بیش تر از این است و می خواهند که بیش تر هم بشود!

دیجی کالا ابتدا کار خودش رو با فروش کالاهای دیجیتال شروع کرد اما کم کم اجناس دیگر رو هم برای فروش در سایت گذاشت. هم اکنون سایت دیجی کالا دارای دسته بندی ها بسیار متنوعه که اجناس رو به صورت دقیق از صافی رد کرده تا شما بتونید هر چه سریع تر کالای مورد نظر خودتون رو پیدا کنید. رابط کاربری سایت عالی و مشتری پسنده. شما حتی می تونید نمودار قیمت یک کالا را در بازه های زمانی یک تا سه ماهه ببینید! قابلیتی که در مغازه های معمولی سطح شهر وجود نداره!

این مقاله اس یا تبلیغ؟!

کار خوب رو هر کسی انجام می دهد باید تشویقش کرد! همان گونه که حضرت محمد فرمودند: به حرفی که یک فرد می زند نگاه کن نه به خودش! حالا ما به کار بزرگی که برادران حاجی محمدی انجام دادند پرداخته ایم و به هیچ وجه قصدمان تبلیغ نبوده است. دیجی کالا اگر هم افت کرده باشه یا خریداران ناراضی داشته باشه (فکر نکنم استارتاپی باشه که افت نکنه یا خریدار ناراضی نداشته باشه) باز هم بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی ایرانه. همان گونه که قبلا در مورد امازون و جف بزوس ، مایکروسافت و بیل گیتس ، احد عظیم زاده و فرش عظیم زاده صحبت کرده بودیم. این ها رو گفتیم که خدایی نکرده یه وقت سو تفاهم پیش نیاد!

دیجی کالا

از زندگی نامه برادران حاجی محمدی چه می آموزیم؟

بسیاری از رازها و نکته ها قبلا گفتیم. حالا می خواهیم به یک راز دیگر بپردازیم و آن پیمان برادری این دو است! شاید شما هم دیده باشید برادرهایی که سر ارث پدرشان یا مسائل این چنینی درگیر شده اند! یا برادری که ضامن وام دیگری شده یا برادرهایی که با هم شریک بودند اما بعد ها حتی درگیری بین شان رخ داده! برادران حاجی محمدی از این قاعده مسثتنی بودند! یکی از رمزهای موفقیتشان هم همین بود! اگر قرار بود هر کدام ساز خود را بزنند و موفقیت و پول بیش تر را تنها برای خودشان بخواهند ، دیجی کالا هیج وقت به جایگاه کنونی اش نمی رسید.

دیجی کالا حالا (اِ چه جالب! متنمون مسجع هم شد! دیجی کالا حالا! دیجی کالا حالا! فکر کنم وقت خوردن قرص هام یکم دیر شده!) در مسیر تبدیل شدن به بزرگ ترین خرده فروشی خاورمیانه و شمال آفریقاست! تمام این ها اگر همان ابتدای کار دو برادر با هم به مشکل می خوردند به دست نمی آمد!

دوری از تجملات بیهوده!

احتمالا همگی با عبارت تازه به دوران رسیده آشنا هستیم! بعضی افراد هستند تا به موفقیت یا ثروت اندکی می رسند چنان تغییر می کنند که گویی از همان اول مادرشان آن ها را در وضعیت کنونی شان زاییده است! این قشر از افراد چنان لج درآر هستند که ادم دوست دارد کله آن ها را بکند (نمی دونم چرا این قدر خشن شدم! به مهربانی خودتون ببخشید!) اما نیازی به این کار نیست! زیرا به تدریج خودشان خودشان را از بین خواهند برد! جالب است بدانید که برادران حاجی محمدی حتی در دوره خودشان اجناس را به مشتریان تحویل می دادند. تا هم در هزینه ها صرفه جویی کرده باشند و هم نظر مشتریانشان را جویا شوند تا بتوانند دیجی کالا را قدرتمندتر بسازند!

این در حالی است که بعضی از استارتاپ ها تا به سوددهی یا موقعیت نسبتا خوبی می رسند بلافاصله دفتری شیک و لوکس در مناطق بالاشهر اجاره می کنند تا بگویند ما خیلی خوب و باکلاسیم! برادران حاجی محمدی اما اصلا علاقه ای به تجملات بیهوده ندارند! اگر نگاهی به تیپ و قیافه خود آن ها یا محل کار کارمندانشان بیندازید حتما این نکته را متوجه خواهید شد! پس اگر روزی به امید خدا به جایگاه افرادی مثل برادران محمدی رسیدید مواظب باشید تا خودتان را نبازید!

دیجی کالا

قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود!

دیجی کالا در دوران بسیار سخت فعالیتش را شروع کرد. قیمت دلار به هیچ وجه ثبات نداشت و مدام بالا و پایین می رفت. همین باعث می شد تا بعضی از فروشندگان هم قیمت کالا ها را با مشتریان دولا پهنا حساب کنند! اما دیجی کالا سعی کرد این رویه را در پیش نگیرد ، اجناس در این سایت با حاشیه سود بسیار کم یا حتی به گفته برادران محمدی با کمی ضرر برای فروش قرار می گرفتند! تمام این کارها برای این بود تا قیمت اجناس ثبات داشته باشد و زیاد بالا و پایین نرود. دیجی کالا با همان سودهای اندک بود که کم کم قدرت پیدا کرد و سرمایه گذار یافت.

مشکلاتی که گریبانگیر دیجی کالا شدند!

از دیجی کالا بسیار تعریف کردیم! حالا می خواهیم به نقاط ضعفش هم بپردازیم. دیجی کالا در سال ۹۶ رسما تبدیل به یک هلدینگ شد و دیگر فقط یک فروشگاه اینترنتی نبود. روند سوددهی شرکت کم شد که البته به تشخیص خود موسس هاش این اتفاق افتاد. اونا سرمایه گذاری بلند مدت رو به سود کوتاه مدت ترجیح می دادند. به هر حال چند سالیه که مردم از دیجی کالا اون رضایت سابق رو ندارند! و معتقدند که اجناس دیجی کالا تازه با تخفیف های مختلف به قیمت اصلی خودشون می رسند و ارزش خرید پیدا می کنند! این مشکلیه که می تونه بعدها بسیار گسترده تر بشه! برای آمازون و جف بزوس هم این اتفاق افتاد اما اونا سعی کردند این مشکلو مدیریت کنند و قیمت اجناسشون رو متعادل کنند!

دیجی کالا

حرف حساب ما چی بود؟

ما در مقاله زندگی نامه برادران حاجی محمدی سعی کردیم بگیم که ساختن یک هلدینگ یک میلیارد دلاری و ایجاد شغل برای بیش از ۱۰ هزار نفر (به طور مستقیم و غیر مستقیم) کار سختی نیست اگر اراده و ایمان داشته باشید! چرا می گیم کار سختی نیست! به این دلیل که برادران حاجی محمدی این کار رو در یک دهه انجام دادند! زمان کمی که به این موفقیت رسیدند به کنار ، باید شرایط سخت اقتصادی ایران رو هم در نظر بگیرید! پس به ایده هاتون ایمان داشته باشید و شجاعت اجرایی کردن اون ها رو بدست بیارید. در نهایت اگر به موفقیت رسیدید سعی کنید تا خودتون رو گم نکنید (اگر هم خودتون رو گم کردید با تلفن یه زنگ به خودتون بزنید ببینید صداتون از کجا میاد! این طوری می تونید خودتون رو راحت تر پیدا کنید! اِ ، قرصام زیر صندلی بود! کلی دنبالشون گشته بودم) تلاش کنید تا در مسیر موفقیت پایدار بمونید و یه وقت به جاده خاکی نزنید!

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و یه چیزایی هم یاد گرفته باشید! اون زمانی رو می بینیم که زندگی نامه شما این جا قرار می گیره و قراره کلی در موردش صحبت کنیم و به خواننده های پیام های اخلاقی بدیم! مطمئن باشید دور از دسترس نیست! تنها غیرممکنه که غیر ممکنه! این رو هم از یاد نبرید که دانه بامبو بیش از ۵ سال زیر خاک می مونه و هیچ رشدی نمی کنه ولی بعد از مدتی یهویی اندازه ۲۰ سال رشد می کنه! پس نا امید نشید و به تلاشتون ادامه بدید!

در مسیر تعالی باشید…

زندگی نامه بیشتری از کارآفرینان را مطالعه کنید:

۱-زندگی نامه بیل گیتس موسس مایکروسافت

۲-زندگی نامه کامل جف بزوس موسس فروشگاه آمازون

۳-زندگی نامه احد عظیم زاده ، سلطان فرش ایران

۴-عباس برزگر یک کارآفرین جهانی

۵-زندگینامه حاج علی درویشی ، صاحب کوچک ترین قهوه خانه دنیا

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

ورود و عضویت در سایت