شناخت انواع کوچینگ

مربیگری نوعی پیشرفت است که در آن یک فرد باتجربه، به نام مربی، با ارائه آموزش و راهنمایی، از یک یادگیرنده یا مشتری در دستیابی به یک هدف شخصی یا شغلی خاص حمایت می‌کند. گاهی اوقات یادگیرنده را مربی می‌نامند. گاهی اوقات، مربیگری ممکن است به معنای یک رابطه غیررسمی بین دو نفر باشد، که یکی از آنها تجربه و تخصص بیشتری نسبت به دیگری دارد و با یادگیری به شخص دیگری مشاوره و راهنمایی می‌دهد. مربیگری با توجه به اهداف کلی‌تر یا توسعه کلی، با تمرکز بر وظایف یا اهداف خاص متفاوت است. در این مقاله به شرح کامل کوچینگ و همچنین انواع کوچینگ پرداخته می‌شود.

انواع-کوچینگ
شناخت انواع کوچینگ

تفاوت بین کوچینگ، آموزش، راهنمایی و مشاوره

اگرچه آموزش، مربیگری، راهنمایی و مشاوره همه از خصوصیات و مهارت‌های کلیدی مشترک برخوردار هستند، با این وجود کاملاً متفاوت هستند و آگاهی از تفاوت آن‌ها بسیار مهم است.

آموزش

آموزش شامل یک معلم خبره است که دانش خود را به دانش آموزان منتقل می‌کند. اگرچه بهترین معلمان از تکنیک‌های مشارکتی و تعاملی مانند مربیگری استفاده می‌کنند، اما قطعاً عدم تعادل دانش وجود دارد، زیرا معلم به عنوان یک متخصص، “پاسخ درست” را می‌داند.

مربیگری

مربیگری شامل این اعتقاد است که فرد پاسخ مشکلات خود را در درون خود دارد. مربی متخصص موضوعی نیست، بلکه بیشتر به کمک به فرد در باز کردن توانایی‌های خود متمرکز است. تمرکز بسیار زیادی بر روی فرد و آنچه در درون او قرار دارد است. مربی لزوماً یک فرد مشخص نیست. هر کسی می‌تواند با دیگران، خواه همسالان، زیردستان یا مافوق‌ها، از مربیگری استفاده کند.

کوچینگ،آموزش،راهنمایی ومشاوره

تفاوت بین کوچینگ، آموزش، راهنمایی و مشاوره

راهنمایی

راهنمایی شبیه مربیگری است. در واقع مربی راهنمایی است که به کسی کمک می‌کند تا سریع‌تر از آنچه که به تنهایی انجام می‌دهد یاد بگیرد یا رشد کند. راهنمایی معمولاً بر آینده، پیشرفت شغلی و گسترش افق دید افراد متمرکز است، برخلاف مربیگری که تمایل دارد بیشتر روی اینجا و اکنون تمرکز کند و مشکلات یا مسائل فوری را حل کند.

مشاوره

مشاوره به مداخله درمانی نزدیکتر است. این موضوع به گذشته متمرکز است و به فرد کمک می‌کند تا از موانع و مسائل گذشته خود عبور کند. در اینجا، ممکن است تمرکز داخلی یا خارجی باشد. مشاوره کار با مشتری است که از زندگی خود احساس ناراحتی می‌کند یا ناراضی است. آنها به دنبال راهنمایی و مشاوره هستند. یک مشاور برای رفع مشکل مشتری بهبود می‌یابد.

معرفی انواع کوچینگ

بعد از معرفی مفهوم کوچینگ در ادامه به انواع کوچینگ و موارد استفاده از آن‌ها می‌پردازیم. کوچینگ انواع مختلفی دارد به عنوان مثال کوچینگ فردی یا کوچینگ سازمانی از نمونه های آن است. در کوچینگ فردی، شخص برای بهبود وضعیت خود در زمینه‌های مختلف زندگی، روح، کاری، درآمد، تغییر شغل و … به یک مربی نیاز دارد تا او را هدایت و راهنمایی کند.

مربیگری زندگی

اولین مورد از انواع کوچینگ یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. این نوع کوچینگ یکی از انواع کوچینگ فردی است، زیرا فرد برای بهبود شرایط زندگی خود نیاز به یک مربی دارد. مربیگری زندگی داغ‌ترین جایگاه مربیگری را دارد و مزایای خوبی هم دارد. لایف کوچینگ به عنوان کاتالیزور برای مشتریان خود عمل می‌کنند. مهم نیست که در کجای زندگی گیر کرده‌اند، یک مربی زندگی دست شما را گرفته و در طول مسیر شما را راهنمایی می‌کند تا به مقصد برسید. اگر شما یک مربی زندگی هستید و می‌توانید افراد را در این زمینه کمک کنید، بهترین زمان برای شروع به کار شماست! مردم فعالانه به دنبال مربی زندگی هستند تا زندگی خود را تغییر دهند.

لایف کوچینگ
لایف کوچینگ یا مربیگری زندگی چیست

مریبگری زندگی

یک مربی سلامتی در موقعیت بسیار جالبی قرار دارد. این شخص بین یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی و یک مربی تناسب اندام است. ایده مربی سلامتی این است که با مشتری کار کند و به آرامی او را از طریق موانعی که باعث می‌شود به یک رفتار خود تخریبی و ناسالم تبدیل شوند هدایت کند. این نوع نیز جز کوچینگ فردی محسوب می‌شود زیرا فرد برای به دست آوردن سلامت جسمی خود از راهنمایی‌های یک مربی بهره‌مند می‌شود.

مربیگری سلامت
مربیگری سلامت چیست

مربیگری شخصی

یکی دیگر از انواع کوچینگ مخصوصا کوچینگ فردی در زمینه توانمندسازی شخصی است. آیا شما همیشه فردی فوق العاده توانمند بوده‌اید؟ آیا می‌توانید به افراد پیرامون خود کمک کنید تا از عقاید کم ارزش و محدود اعتقادی خود برای رسیدن به وضعیتی بالاتر و قدرتمندتر خارج شوند؟ آیا دوست دارید به دیگران کمک کنید تا از پوسته‌های خود بیرون بیایند؟ این شرایط یک فرد است که می‌تواند به عنوان مربی توانمندسازی شخصی به دیگران کمک کند.

مربیگری تجارت

این نوع کوچینگ سازمانی به راحتی یکی از سودآورترین و داغ‌ترین مشاغل در سطح مربیگری است. آیا شما توانایی کمک به مردم برای ایجاد مشاغل شخصی را دارید؟ آیا می‌توانید با مهارت‌ها و نکات خود به مشاغل کوچک و بزرگ کمک کنید تا سود خود را دو برابر کنند؟ آیا شما یک کارآفرین در درون خود دارید و آیا می‌خواهید دانش کارآفرینی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید؟ اگر این موارد درست باشند، قطعاً می‌توانید یک مربی کسب و کار شوید. نکته مهم در مورد مربیگری تجاری این است که این نوع همیشه مورد تقاضا است.

بیزینس کوچینگ
بیزینس کوچینگ چیست

کوچینگ شغلی

کوچینگ شغلی یکی دیگر از موارد مهم کوچینگ است. انتقال شغل به دلایلی همیشه مشکل است. معمولاً افراد قبل از پیوستن به شغل جدیدشان نیاز به تعدیل و پیش آموزش زیادی دارند. و اگر این طور نباشد، مردم به شخصی احتیاج دارند که به آنها کمک کند تا بتوانند به درستی تغییر شغل خود را انجام دهند. مربیگری انتقال شغلی یکی از انواع کوچینگ است که در این زمینه مفید است. ناگفته نماند که مربی انتقال حرفه‌ای مسئولیت زیادی به همراه دارد. شما باید درک کنید که این افراد به معنای واقعی کلمه کار و آینده حرفه‌ای خود را به شما تحویل می‌دهند.

مربی اجرایی

دنیای شرکت‌ها و سازمان‌ها واقعاً پریشان است و برای افرادی که موقعیت اجرایی دارند باید همیشه “روشن و مشخص” باشد. معمولاً مدیران چنان پر مشغله هستند که آموزش‌های اساسی اجرایی را نمی‌بینند. آنها نمی‌دانند که چگونه یک تیم را بهتر هدایت کنند، تمرینات ساده تیم سازی چگونه است و چگونه بیشترین بهره را از تیم خود ببرند. در کوچینگ سازمانی یک مربی اجرایی می‌تواند به این افراد کمک کند تا بیشترین بهره را از خود و تیمشان ببرند. مربی اجرایی می‌تواند به مدیران کمک کند تا تعادل کار و زندگی بهتری داشته باشند و دائماً در سطوح مطلوب کار کنند.

مربیگری توسعه فردی

حوزه “توسعه شخصی” در دهه گذشته بسیار طی شده است. آنچه در گذشته یک راز کوچک کثیف بود، اکنون یک صنعت میلیارد دلاری است. بنابراین، با توجه به تمایل بیشتر افرادی که میخواهند از کتاب‌ها، فیلم‌ها و مربیان کمک بگیرند، فرصت مناسبی برای کار در این حوزه است. مربیگری شخصی یکی از انواع کوچینگ است که شباهت زیادی به لایف کوچینگ دارد به این معنا که در آن کمک می‌شود تا مشتری از وضعیتی که در آن گرفتار شده نجات داده و وضعیت دلخواه برساند. این نوع در زمینه سلف کوچینگ قرار می‌گیرد. برای موفق شدن در این زمینه باید به شناخت خوبی از فرد مورد نظر برسید. در سلف کوچینگ فرد به شناخت کاملی از علایق و عقاید فرد دست پیدا می‌کند و می‌تواند برای پیشرفت او در زمینه‌های مختلف تلاش کند. در سلف کوچینگ فرد باید به مربی خود اعتماد کامل داشته باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

سلف کوچینگ
معرفی سلف کوچینگ

مربیگری فروش

فروش نیروی محرکه هر صنعت و شرکتی است. اگر می‌خواهید نحوه عملکرد یک صنعت خاص را بسنجید، فقط فروش آنها را بررسی می‌کنید. بنابراین، با توجه به این نکته، واقعاً جای تعجب نیست که بسیاری از شرکت‌ها و فروشندگان بزرگ در جستجوی کمک مربیان در این زمینه خاص باشند. برای اینکه یک مربی فروش باشید، باید سابقه اثبات شده‌ای در صنعت فروش داشته باشید و همچنین یک استراتژی قوی داشته باشید که بتوانید ترفندهای تجارت را به هرکسی بیاموزید. مربیگری فروش که یکی از انواع کوچینگ است در این مورد به کار برده می‌شود. این نوع کوچینگ در زمینه کوچینگ سازمانی است، زیرا به افزایش فروش یک سازمان یا شرکت کمک می‌کند.

مربیگری عملکرد

مربیگری عملکرد یکی دیگر از انواع کوچینگ است که با استفاده از روش‌های روانشناختی به افراد کمک می‌کند عملکرد شغلی عمومی خود را بالا ببرند. مربیان عملکرد از روانشناسی تجارت و ورزش استفاده می‌کنند تا به یک فرد کمک کنند تا در سطوح بهینه عمل کند. هر روز شرکت‌های بیشتری به دنبال کمک از مربیان عملکرد هستند تا سطح کارکنان خود را بالاتر ببرند. این نوع کوچینگ نیز ار دسته کوچینگ فردی است.

مربیگری گروه

در میان انواع کوچینگ، group coaching یکی از مربیگری‌های مورد توجه است. این نوع کوچینگ بر تعیین هدف، مسئولیت، برنامه‌ای برای تنظیم اقدامات، تعمیق آگاهی در مورد موضوعات خاص که نیاز به توجه فوری دارند متمرکز می‌شود. مربیگری گروهی به جای استفاده از یک رویکرد یک به یک، تمام ابزارهای موفقیت را در یک گروه کوچک قرار می‌دهد.

مربیگری تیمی

به گفته فیلیپ روزینسکی، نقش مربی کمک به تیم برای دستیابی به عملکرد برتر و در عین حال کمک به اعضای تیم برای ایجاد زندگی رضایت بخش‌تر برای خود و دیگران است. این بدان معناست که مربی به عنوان یک کاتالیزور برای تیم عمل می‌کند تا نه تنها به کارهایی که انجام می‌دهند، بلکه به نحوه انجام آن نیز بپردازد. همچنین ممکن است شامل مهارت‌های تسهیل و مشاوره باشد. مربیگری تیمی را می‌توان این گونه تعریف کرد: “تیم را قادر می‌سازد تا با شفاف سازی مأموریت خود و بهبود روابط خارجی و داخلی خود، بیش از مجموع قسمت‌هایش فعالیت کند. این نوع را نیز می‌توان در دسته کوچینگ سازمانی قرار داد زیرا به عملکرد بهتر یک تیم کمک می‌کند.

تیم کوچینگ
مربیگری تیمی چیست

نتیجه گیری

اصطلاح “مربیگری” برای افراد مختلف به معنای چیزهای مختلف است، اما به طور کلی در مورد کمک به افراد برای حل مشکلات خود و بهبود عملکرد خود است. انواع کوچینگ در بخش‌های کوچینگ فردی و کوچینگ سازمانی در بالا معرفی شد و فرقی نمی‌کند مربیگری در ورزش، زندگی یا تجارت استفاده می‌شود، مربی خوب معتقد است که افراد همیشه پاسخگوی مشکلات خود هستند. آنها فقط برای باز کردن قفل آنها به کمک نیاز دارند.

مربیگری از بسیاری جهات تعریف شده است. ماهیت مربیگری این است:

  • برای کمک به فرد در تغییر روش مورد نظر خود و کمک به آنها در جهت مورد نظر خود
  • مربیگری از یک شخص در هر سطح پشتیبانی می‌کند تا به همان چیزی که می‌خواهد باشد تبدیل شود
  • مربیگری باعث ایجاد آگاهی می‌شود، قدرت را انتخاب می‌کند و منجر به تغییر می‌شود
  • این کار پتانسیل یک شخص را برای به حداکثر رساندن عملکرد او بالا می‌برد.
  • مربیگری به طور سنتی با ورزش همراه بوده است. هر ورزشکار برتر مربی دارد. در چند سال گذشته، مربیگری در هر زمینه، در تجارت و در هر جنبه از زندگی و همچنین ورزش قابل استفاده شده است
  • مربیگری مشارکتی بین مربی و مشتری است
  • مربی به مشتری کمک می‌کند تا بهترین نتیجه شخصی خود را به دست آورد و نتایجی را که می‌خواهد در زندگی شخصی و شغلی خود داشته باشد. مربیگری تضمین می‌کند مشتری می‌تواند بهترین عملکرد خود را ارائه دهد، یاد بگیرد و به روشی که می‌خواهد پیشرفت کند
  • مربی لازم نیست در زمینه کاری مشتریان خود متخصص باشد

در مسیر تعالی باشید…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

ورود و عضویت در سایت